Jan Tomandl
Brno 5. dubna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Kašperských Hor a Hartmanic na Klatovsku, která souvisela s těžbou dřeva v šumavských lesích. Potvrdil tak rozhodnutí, jímž ministerstvo životního prostředí vymezilo podmínky těžby. Zrušení ministerského stanoviska se původně domáhaly také další obce, které mají lesní pozemky v Národním parku Šumava. ČTK to zjistila z úřední desky.
Sporné rozhodnutí ministerstva pochází z roku 2007. Stanovilo podmínky těžby v druhé zóně národního parku v souvislosti se zásahy proti hmyzím škůdcům, zejména kůrovcům a klikorohu borovému, a v případech dalších mimořádných okolností. Ministerstvo například neudělilo souhlas k přednostnímu provádění takzvaných nahodilých těžeb.
Obce chtěly mít volnější ruce k případné těžbě ve svých lesích, proto podaly žalobu. Původně jich bylo více, až do fáze kasační stížnosti vydržely už jen Kašperské Hory, Hartmanice a také společnost Městské lesy Volary.
Podle NSS ministerští úředníci nechybovali. Zájem na ochraně lesů v chráněných krajinných oblastech podle soudců převažuje nad hospodářskými právy vlastníků. Vždy také platí, že ustanovení o zásazích v mimořádných situacích lze aplikovat jen se souhlasem a v rozsahu stanoveném orgánem ochrany přírody. Udělení souhlasu, ať už zcela, nebo podmíněně, je pak plně v kompetenci úřadu.
"Ministerstvo své rozhodnutí náležitě, fundovaně a podrobně odůvodnilo, a Nejvyšší správní soud proto přisvědčil Městskému soudu v Praze, že výhrady žalobců proti rozhodnutí ministerstva nejsou oprávněné," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.
Šumavské lesy byly v uplynulých letech kvůli kůrovcové kalamitě a následnému kácení často středem pozornosti. Ekologové prosazovali minimalizaci zásahů, někteří odborníci označovali kácení za jediný způsob, jak se kůrovcem vypořádat. Letos v březnu správa národního parku oznámila, že díky rázným zákrokům v předchozích dvou letech se nyní bude na Šumavě kácet výrazně méně napadených stromů.