Ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda představí v sobotu 26. května problematiku přeměny lesních porostů na přirozené lesy.
Přesněji řečeno na ty, které již nebudou vyžadovat lidské zásahy. Učiní tak v rámci tématicky zaměřené exkurze.
Ústecké novinky o tom informoval mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Současné lesy byly založeny uměle, převážně po mniškové kalamitě ve dvacátých letech minulého století, a to za účelem hospodářského využívání. Lidé v té době oblast zalesnili stanovištně nepůvodními smrky a dílem také geograficky nepůvodními dřevinami. Pokud by současný člověk tyto porosty ponechal zcela bez zásahů, hrozilo by opakování obdobné kalamity, spojené s odlesněním rozsáhlých ploch.
„Návštěvníci často nerozumí tomu, proč se v lesích národního parku setkávají s těžbami a technikou. Domnívají se, že ochrana přírody spočívá především v nečinnosti a v nezasahování člověka do přírodních procesů,” říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a pokračuje: „To je samozřejmě ideál, ke kterému směřujeme. Po přechodnou dobu však v zájmu zachování zeleného lesa zásahy provádět musíme. Naším největším úkolem je připravit porosty tak, abychom je později s klidným svědomím mohli ponechat přírodě. V podstatě postupně zakládáme nový prales.”
Akci správa parku pořádá v rámci Evropského dne chráněných území, který zaštiťuje Federace EUROPARC ČR. Mottem letošního roku je ”Jak to umí příroda” a v chráněných územích v České republice v rámci tohoto dne proběhnou desítky komentovaných exkurzí a dalších akcí.
Sraz je v 9 hodin v Jetřichovicích před informačním střediskem. Podrobnosti k exkurzi v národním parku České Švýcarsko zájemci najdou na stránkách správy parku www.npcs.cz.