Praha 18. června (ČTK) - Spotřeba dříví by měla být podpořená povinností státu využívat do svých staveb právě dřevo a také marketingem. Dnes to na tiskové konferenci uvedli zástupci církevních lesů. Lesníci potřebují, aby se spotřeba razantně zvýšila a ceny za dříví se zvedly, protože kvůli kůrovcové kalamitě je v ČR ale i celé střední Evropě přebytek suroviny. Majitelé lesů tak nemají peníze na obnovu lesa, nyní na ni přispívá stát.
S problémem využití dříví ve stavebnictví se podle jednatele Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Petra Skočdopole pojí i protipožární předpisy. U dřevěných staveb je podle něj prokázáno, že úniková doba pro lidi je větší než u kovových konstrukcí, které se bortí. U vícepatrových budov by se měly tyto předpisy podle něj přehodnotit.
Katolická církev se v ČR stará o více než 160.000 hektarů zemědělské a lesní půdy, většina je zalesněná. Současné deště krátkodobě pomohly, je tak možné očekávat ztráty v nových sazenicích pouze do 15 procent, kdyby pokračovalo dubnové sucho, byly by větší. Díky počasí se také bude letos kůrovec nejspíš rojit "pouze" dvakrát, uvedli.
Loňská těžba v ČR podle údajů Českého statistického úřadu dosáhla 32,6 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, což byl rekord. Z toho 95 procent činila nahodilá těžba. Plocha zalesňování činila loni 28.670 hektarů, meziročně se zvýšila o 7425 hektarů (35 procent). Převažovaly listnaté dřeviny (51,3 procenta), nejvíce se uplatňoval smrk (30, procenta), dále buk (25 procent), dub (16,6 procenta) a borovice (8,2 procenta). Na církevních pozemcích se loni vysadilo deset milionů nových stromků, letos se plánuje výsadba 11 milionů.
Ceny dříví na trhu kvůli přebytkům těžby od roku 2015 každoročně padají o pětinu. Letos jsou ceny na méně než polovičních hodnotách roku 2015. Loni ztráty v církevních lesích překročily 1,2 miliardy korun.
Kromě marketingové podpory jsou podle církevních lesníků na stole také další možnosti, například rozšíření státního příspěvku na hospodaření v lesích o následnou péči o sazenice a oplocenky, umožnění průmyslového spalování dříví, které je silnější než sedm centimetrů, nebo daňové úlevy.
Již před třemi lety skupina poslanců ČSSD, ANO, KDU-ČSL a KSČM v čele s tehdejším ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) založení Lesnického a dřevařského fondu navrhla. Do platné legislativy se ale návrh nepromítl.
Ministerstvo zemědělství v případě, že se schválí státní rozpočet s půlbilionovým schodkem, získá dalších sedm miliard Kč na boj s kůrovcem. Peníze půjdou hlavně vlastníkům lesů na kompenzaci poklesu cen dříví.
Komentáře
Místní ceny jsou limitovány logistikou a zpracovatelskou kapacitou.
A jak říkal ten kanaďan v poslední LP - teď klesne těžba a každý bude šroubovat ceny - tím zpracovatelské kapacity spíše klesnou a při příští kalamitě to bude horší než teď.
Jestli jsem to dobře pochopil - v nastávající době bez kalamity by bylo třeba udržet vysokou těžbu pro zachování kapacity.
A tomu brání české chápání naplnění LHP, čímž se nadále rozevírají nůžky mezi skutečným přírůstem a zpracovatelskou kapacitou.
A to nemluvíme o tvrdotě - kde máme polovinu výměry ale jen desetinu těžby - čili logicky žádné kapacity zpracování.
A spalování ? Nikdy nebude plusové.
Inteligentnější by bylo nechávat to v lese a nepočítat do etátu. To je levnější, ekologičtější a zvedne to těžbu.