moderátorka
Speciální skrytou kamerou sledují ochránci přírody, zvířat i ptáky v příhraniční oblasti Broumovska. Další podrobnosti má teď Jana Tomková. Dobré odpoledne.
Jana TOMKOVÁ, redaktorka
Hezké odpoledne. Speciální kameru je možné umístit ve vytipovaných místech přírody v kterémkoliv ročním období. Pomocí takzvaného fytopasu pak zachytí jakýkoliv pohyb zvířete, anebo i ptáka. A odborníkům a veřejnosti tak může přiblížit tvory, kteří se vyskytují v Chráněné krajinné oblasti Broumovska. Jedná se o velice citlivou techniku, která je zvláštním typem samočinné digitální videokamery. Pořizuje buď snímky, anebo krátké videozáznamy okolí. Takovým spouštěcím zařízením je speciální čidlo, které reaguje na pohyb, a to nejenom živých tvorů, ale také větví, stromů a keřů.
moderátorka
Jano, a jaké záznamy se podařilo pořídit?
Jana TOMKOVÁ, redaktorka
Tak zatím správa CHKO vlastní jednu takovou kameru, kterou se snaží veřejnosti zprostředkovat informace o krajině a životu v ní. A to prostřednictvím jejich webových stránek. Podařilo se natočit klasickou srnčí zvěř, kachnu divokou nebo kunu, ale také vzácného čápa černého nebo kormorána, v oblasti Širokého Vrchu v Javořích horách potom divoká prasata, lišku obecnou a muflony, kteří v mnoha případech přecházejí k nám ze sousedního Polska. Takovým přáním je zachytit kamerou vzácnější druhy, jako třeba vydru říční nebo rysa, který se na Broumovsku pohybuje, ale vidět a natočit, to by byl unikát.
moderátorka
Tolik Jana Tomková z Broumovska, děkujeme a na slyšenou.
Jana TOMKOVÁ, redaktorka
Na slyšenou.