Vladimír Vácha
Na návštěvníky Šumavy, kteří zavítají do okolí Soumarského mostu nedaleko Volar, čeká už od příštího víkendu možnost dalšího atraktivního výšlapu.
Až do konce října mohou vyrazit po jeden a půl kilometrové naučné stezce Soumarské rašeliniště, kterou pro ně připravila Správa Národního parku Šumava. Ještě před dvanácti lety se zde těžila rašelina a nyní si mohou zájemci na ploše 85 hektarů prohlédnout vývoj i současný stav typického původního údolního vrchoviště.
Procházka po stezce u Soumarského mostu umožňuje sledovat pomalou, ale unikátní obnovu rašeliniště, jehož původní charakter jakož i funkce v přírodě se mohly navrátit pomocí úspěšných revitalizačních prací. V průběhu deseti let, kdy se začalo s revitalizací, se už dvě třetiny této plochy pokryly vegetací mokřadních a rašelinných rostlin a na jedné desetině se dokonce úspěšně šíří původní druhy rašeliníků. Chodník z dřevěných fošen začíná u vodáckého kempu a vede k téměř desetimetrové dvoupatrové vyhlídkové věži, z níž je atraktivní pohled na celé rašeliniště. Kdo si chce vycházku protáhnout, může pokračovat v chůzi až k Vltavě na zeleně značenou turistickou trasu. Ta jej dovede zpět ke kempu, nebo na druhou stranu do Volar či do Dobré směrem na Stožec.
Jak připomíná vedoucí oddělení vztahů s veřejností správy NPŠ Josef Švamberk, na trase nechybí informační tabule v češtině a němčině.
Turisté se z nich dozvědí o historii i současnosti lokality, včetně zajímavostí o unikátní flóře a zvířeně. Projekt stezky, jak Švamberk dodal, vznikl díky finanční podpoře ve výši 85 tisíc eur prostřednictvím programu přeshraniční spolupráce Česká republika–Svobodný stát Bavorsko. Je součástí česko-bavorského projektu Suchou nohou do rašelinišť na Šumavě a v Bavorsku. Díky aktivitám spolku KuLaMu vznikla rovněž naučná stezka Industriesteig u obce HaidmĂĽhle, která mapuje průmysl na vsi a těžbu rašeliny v rašeliništi Haidfilz.
Chodník z dřevěných fošen začíná u vodáckého kempu a vede k téměř desetimetrové vyhlídkové věži