(svo)
BRNO Jedni jásají, druzí tvrdí, že se svět zbláznil.
Za dlouholetým sporem o to, zda bylo správné nechat třicet procent Národního parku Šumava bez zásahu člověka, udělal poslední tečku i Nejvyšší správní soud. Jednoznačně řekl, že v některých místech se nemají těžit ani stromy napadené kůrovcem.
„Je to skvělá zpráva, konečně přestane být toto rozhodnutí zpochybňováno a někdy i porušováno. Soud tím uznal hlavně to, že kácením napadených stromů vznikají pusté, holé kopce, které poškozují přírodu více, než pokud je správci parku ponechají na místě. To ostatně ukázal i orkán Kyrill,” komentoval rozhodnutí soudu Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
Jenže šumavské obce, které dlouhodobě zastupuje i senátor Tomáš Jirsa, jsou z takového verdiktu spíše v šoku.
„To, co se na Šumavě kvůli tomuto opatření dělo, je národní tragédie, bez ohledu na to, co říká soud,” zlobí se Jirsa, který však zatím ještě rozhodnutí soudu nečetl. „Patnáct tisíc hektarů mrtvého lesa, tři miliony mrtvých smrků: jestli je tohle v pořádku, pak se svět zbláznil,” dodává starosta Hluboké nad Vltavou.
Na počátku sporu stálo rozhodnutí tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka, že některým částem horských lesů v národním parku se vyhne těžba dřeva. Jenže s tím nesouhlasily některé šumavské obce a společnost Městské lesy Volary. A začaly se s Bursíkem kvůli tomuto rozhodnutí soudit. Ministrovi dal nejprve za pravdu Městský soud v Praze, minulý týden také Nejvyšší správní soud.
Rozhodnutí však spor o těžbu napadených stromů definitivně neřeší. Zákon, který podle ekologů zmenší bezzásahovou zónu, chystá ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. A na rozhodnutí soudu brát ohled nemusí.