Petra Procházková
V Liptále se v sobotu konal exhibiční závod dřevorubců, kde muži prokazovali své schopnosti v řezání motorovou pilou, dvoumužnou pilou či v sekání špalků. Uspořádali ho Jan Svoboda a René Skalický. Oba jsou dřevorubci, rodáci a Svoboda navíc i osminásobný mistr republiky v dřevorubeckém sportu.
"Po loňském úspěchu jsem chtěl akci zopakovat, ukázalo se, že to lidi baví," řekl Svoboda. Loni se v Liptále konalo samotné mistrovství republiky, ve kterém Svoboda obhájil sedmý titul v řadě.
Oficiální šampionát se však koná každý rok na jiném místě v zemi, a proto přišli oba muži s myšlenkou na exhibiční utkání dvou týmů - Čech a Moravy. Liptálský amfiteátr zaplnilo přibližně pět tisíc lidí.
"Tady v Liptále je výborná atmosféra a dnes se to dá bez potíží srovnat s mistrovským seriálem. Tady byl jeden ze tří nejlepších závodů v historii," konstatoval rozhodčí závodu Stihl Timbersports Jiří Hájek. Nejde jen o čas, ale i o techniku
Proti sobě se ve čtyřech disciplínách a závěrečné štafetě postavila dvě čtyřčlenná družstva. Hlavní závod vyhrála Morava. Tým z Čech byl zase lepší v doplňkové štafetě. Závody spočívají v tom, že dřevorubci motorovou a pak i ruční pilou odřezávají tenké pláty z kmene stromu, sekerou přesekávají kmen na zemi a na závěr i v dvoumetrové výšce.
Jde přitom nejen o čas, ale také o techniku. "Proto rozhodčí skládá jednotlivé odsekané kusy k sobě, aby se přesvědčil, že dřevo je odseknuté, že se neuštíplo," vysvětlil Skalický. "Za to by byly trestné body," dodal.
Přestávky mezi jednotlivými závody prokládal moderátor soutěžemi, děti předváděly, jak vrčí motorová pila, dospělí měli šanci vyzkoušet si, jak se řeže dvoumetrovou ruční pilou. "Její cena je čtyřicet tisíc korun," upozornil Svoboda.
Svoboda na otázku, jak vypadá trénink, se smíchem odpověděl, že trénuje při práci v lese. Ovšem ne všichni závodníci byli profesionálové. Našel se mezi nimi například i policista nebo tesař.