Restituce se vlečou, olomoucké arcibiskupství zatím dostalo jen o málo víc než třetinu majetku, o který žádalo. Největší spor je o lesy
Střední Morava – Vyřizování církevních restitucí postupuje hlemýždím tempem. I když od chvíle, kdy se církve měly písemně přihlásit o komunisty zabavený majetek již uplynul rok a půl, dodnes mají v Olomouckém kraji zpátky jen malou část. Olomoucké arcibiskupství v květnu hovořilo přibližně o třetině. Žalobu na instituce zodpovědné za vyřízení žádostí zatím nepodalo.
Ostravskoopavská diecéze žalobu vloni podala, a to kvůli nečinnosti jednoho ze státních úřadů. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by církve měly pomalé odbavování restitucí reklamovat u předchozí vlády. Od žalob církve odrazuje s tím, že se to může obrátit proti nim.
„Proces pokračuje pomalu, dostali jsme jen o něco víc než třetinu požadovaného majetku," informoval před měsícem mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Arcibiskupství už také slyšelo „NE" od některých institucí, které výzvy vyhodnocují. Nejzásadnější spor se týká lesních pozemků, kdy Lesy ČR odmítly vydat rozsáhlé parcely v horských oblastech Olomouckého kraje. „Jsou to lesní pozemky na Jesenicku, které dohromady představují více než polovinu našich restitučních nároků," potvrdil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.
I když si státní instituce dávají na čas a už v několika případech požadavek neodsouhlasily, na soud se zatím olomoucké arcibiskupství neobrátilo. „Žalobu jsme zatím nepodali," informoval Jiří Gračka. Ostravskoopavské diecézi vloni trpělivost došla. Kvůli špatné komunikaci a průtahům podala na jeden ze státních úřadů žalobu pro nečinnost. „Žalobu jsme zhruba po třech týdnech stáhli," sdělil generální vikář diecéze Martin David. „Podání žaloby nastartovalo činnost. Další podání však nechystáme," uvedl generální vikář.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky by se církve měly s pomalým vyřizováním podaných restitučních výzev obrátit na předchozí vládu. „Protože ona propustila úředníky a také těsně před restitucemi provedla reorganizaci státních úřadů, které mají za úkol vydávat tento majetek," reagoval premiér na otázku regionálního Deníku při nedávné návštěvě Olomouce.
Přetížený je zejména Státní pozemkový úřad. „Proces běží a není ani požadavek ze strany ministerstva zemědělství, abychom přibírali nové lidi či tam posílali další peníze. Navíc na trhu ani nemáme dostatek lidí s potřebnou kvalifikací. Stát není schopen konkurovat celé řadě soukromých firem, které tu kvalifikaci mají. Předpokládám, že Státní pozemkový úřad se s problémem bude muset vypořádat," vysvětloval premiér Sobotka.