logo Silvarium tisk

Děčínsko – S nečekanou pohromou se musí potýkat lesní odborníci nejen na Děčínsku, ale v celém Ústeckém kraji. Smrky totiž hromadně hnědnou a opadává jim jehličí. S největší pravděpodobností za to může parazit. O jakého se jedná, musí u jednotlivých stromů určit odborné posudky. Škůdci napadli smrky pichlavé, onemocnění stromů se projevuje opadáváním jehličí a usycháním. S největší pravděpodobností se jedná o parazitickou houbu nebo mšici smrkovou, přibližně dvoumilimetrového živočicha. Jeho přemnožení podle odborníků pomohly dvě poslední zimy, které byly velmi mírné.
„Situaci ve městě průběžně sledují naši odborníci z odboru životního prostředí. Prozatím neuvažujeme o žádném plošném zásahu, tedy o nějakém větším kácení. Stav jednotlivých stromů posoudíme a teprve poté se rozhodne o případném dalším postupu," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.
Postižené smrky rostou například na sídlišti na Starém Městě nebo v centru Podmokel u hlavního vlakového nádraží.
Mšice smrková může na jehlicích za jeden rok vytvořit až deset generací. Parazit je vždy vázaný na jednoho hostitele, nehrozí tak, že by napadal i okolní jehličnany.
Méně zasažené stromy lze ošetřit například postřikem proti savému hmyzu. Ten by měl zabránit vzniku dalších generací mšic. U zcela zasažených stromů postřik už nemá význam.
Většina stromů by ale na první pohled likvidační napadení parazity mohla přežít. Záleží na počasí v příštích týdnech. Pokud bude mírné a vlhké, budou mít stromy vhodné podmínky pro regeneraci. Takové počasí totiž mšicím nevyhovuje. Zároveň ale nesmí dojít v nejbližší době k dalšímu napadení mšicí.
Přesto se může stát, že některé stromy útok parazitů nepřežijí. Pokud se jedná o stromy rostoucí na soukromém pozemku, je je možné za určitých podmínek pokácet.
„V takovém případě se postupuje podle platné vyhlášky a kácení je potřeba ohlásit příslušnému úřadu," dodává mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.
Jednou z podmínek, kdy je možné strom pokácet, je, že v koruně není obsazené ptačí hnízdo.
Pro smrky na severu je to tak další rána. Již několik let likviduje populaci smrku v Krušných horách houba kloubnatka. Kromě Děčína se se stejnými problémy potýkají například v Lovosicích, Mostě, Teplicích nebo v Roudnici nad Labem.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě