Bratislava 23. října (ČTK) - Trestní stíhaní dvou slovenských exministrů životního prostředí v případu rozšíření kůrovce ve Vysokých Tatrách směřuje k soudu. Prokuratura odmítla jejich stížnost, že na obvinění z ohrožení přírody není důvod.
Kůrovec se v nejvyšším slovenském pohoří rozšířil po větrné smršti z roku 2004, která poničila velké plochy lesa. Těžba kalamitního dřeva pak proti sobě postavila lesníky i ochránce přírody, kteří s podporou českých kolegů přímo v přísně chráněných lokalitách Tater bránili těžbě kalamitního dřeva. Zatímco ekologičtí aktivisté tvrdí, že příroda si s kůrovcem poradí sama, podle lesníků hmyz napadl i zdravé stromy.
Dlouhodobé spory utlumilo rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které výjimku na těžbu na území s nejvyšším stupněm ochrany neudělilo. Teprve po několika letech policejní vyšetřovatel ve spolupráci s prokuraturou obvinil bývalé ministry životního prostředí Lászloa Miklóse a Jaroslava Izáka. Prokuratura soudí, že těžbu dřeva v chráněných měli povolit, aby se předešlo poškození přírody a ekonomickým škodám v celkové sumě převyšující 12 milionů eur (kolem 300 milionů korun).
Oba exministři, kteří už nejsou ve vysoké politice, se proti obvinění brání. K zastavení trestního stíhaní jim ale nepomohla ani tvrzení, že prosazovali obnovu lesa bez vnějších zásahů. "Je to nepříjemné. Budu si muset najít právníka," reagoval Miklós na pokračování trestního stíhání. Už dříve tvrdil, že celá aféra je absurdní.
Slovenská média poukázala na to, že v případu stojí proti sobě dva zákony. Zatímco zákon o lesích se zabývá kromě jiného ochranou lesního porostu, zákon o ochraně přírody zase staví do popředí ochranu životního prostředí. Připomněla také, že prokuratura započítala do škod hodnotu kůrovcem znehodnoceného dřeva, ačkoliv v chráněných lokalitách se dřevo na hospodářské účely obvykle netěží.
Na stranu obviněných exministrů se postavili nejen ekologové, ale i pozdější ministři životního prostředí. Miklósovi a Izákovi v případě prokázání viny před soudem hrozí až osmileté vězení.