boa
Bratislava 31. května (ČTK) - Slovensko připravuje regulaci organizované turistiky v lesích. Nově by například s pořádáním hromadných pochodů a se soutěžemi musel souhlasit správce lesa. Občanští aktivisté tvrdí, že tato úprava ohrozí nejen tradiční výlety připravované turistickými spolky, ale i školní zájezdy do hor.
Ministerstvo zemědělství navrhlo, aby všechny tělovýchovné, sportovní a turistické akce nebo soutěže v lesích podléhaly písemnému souhlasu správce lesní plochy, který na tomto území podniká. Soukromí vlastníci lesů se už nechali slyšet, že se chtějí podílet na zisku z komerčních aktivit pořádaných v jejich lesích. To by mohlo zdražit například služby horských vůdců.
Proti zpřísnění pohybu v lesích se postavili aktivisté, turistické spolky a podnikatelé v cestovním ruchu. "Takto formulované ustanovení by ve skutečnosti zlikvidovalo organizované turistické akce, školní výlety a volnočasové aktivity v přírodě," upozornili aktivisté v připomínce k návrhu zákona, kterou během krátké doby podpořilo téměř 10.000 lidí.
Lesy tvoří zhruba dvě pětiny území Slovenska a nacházejí se i v turisticky atraktivních lokalitách. Volný vstup do lesů platí v zemi od dob Rakousko-Uherska.
Lesní pozemky kromě státu vlastní na Slovensku také firmy a občané. Turistické spolky tvrdí, že je nereálné, aby před každou akcí i s malým počtem účastníků zjišťovaly, kdo je správcem lesa a aby předem žádaly o povolení s přechodem po značené stezce na tomto území. Oblastní organizace turistických spolků o víkendech pravidelně pořádají pro zájemce výstupy do hor.
Slovenské ministerstvo zemědělství návrh obhajovalo tím, že firmy a lidé hospodařící v lesích dosud nemohli určit podmínky organizovaných akcí a že po návštěvnících museli uklízet. V současnosti jsou organizátoři povinni pouze ohlásit turistické akce v případě, že se jich zúčastní více než 500 osob. Hlásit to musejí obcím.
Regulace hromadných turistických výletů není jediným kontroverzním návrhem slovenských úřadů. Ministerstvo životního prostředí chce zase zakázat činnost turistických průvodců v národních parcích a na jiných chráněných územích. Nově by výklad mohli návštěvníkům podávat pouze pracovníci státní ochrany přírody nebo osoby, které k tomu získají zvláštní povolení.