Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka
Problémy tuzemského stavebnictví komplikují život i dalším odvětvím. Třeba dřevozpracující průmysl se po několika letech růstu dostává do problémů. Ty nejvíc doléhají na malé a střední podniky. Některé už musely výrobu omezit nebo zastavit úplně. A detaily k tématu přidá Robert Babuka, člen představenstva Svazu zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu, kterého zdravím po telefonu. Hezké odpoledne.
Robert BABUKA, Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu
Pěkný den přeji.
Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka
Jak vážný je ten problém? Skutečně malé a střední podniky už krachují? V jaké míře?
Robert BABUKA, Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu
Tak ta situace vlastně není nová, posledního roku. Ona přetrvává, řekněme, posledních pět let, protože ty problémy jsou jak strukturálního charakteru, tak samozřejmě i ta krize, která propukla rokem 2008, se významně podepsala na snížení poptávky, tudíž jakoby ta umístitelná nabídka dřevozpracujících firem se významně scvrkla, podle oboru až o 30 procent a to samozřejmě musí se odrazit i ve výkonnosti a počtu jednotlivých firem. Ten další problém je složitější a ten je strukturální, protože tam je třeba si uvědomit, že Česká republika se stala takovou zvláštní zemí, která exportuje surovinu místo toho, aby vyráběla a vytvářela přidanou hodnotu. V exportu suroviny jsme se stali zemí, která předstihla Německo v absolutní hodnotě, a patříme i mezi světově největší exportéry surového dříví, takže ..., v poměru k těžbám. To jsou ty, řekněme, ty hlavní jakoby, ten hlavní strukturální problém, který zde vnímáme kromě těch vedlejších, které potom ovlivňují i výkonnost jednotlivých firem a naši konkurenceschopnost, protože uspět na malém lokálním trhu s 10 miliony zákazníků potenciálně s tou surovinovou základnou, kterou máme, je asi složité pro většinu firem. Proto jsme nuceni exportovat, no a ten export samozřejmě naráží na konkurenci z celýho světa a tady ten strukturální problém je velmi těžce řešitelný v podání těch malých a středních firem. Jiná poloha je u těch velkých zahraničních firem, které působí na trhu České republiky, které mají vytvořené obchodní sítě a kanály, které jim umožňují poměrně rozumně a snadno exportovat svou produkci.
Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka
Pro vaše odvětví je naprosto stěžejní vstupní cena surového dřeva. Jak se teď tržní hodnota kubického metru pohybuje? Reguluje ji stát nějakým způsobem?
Robert BABUKA, Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu
Tak ta regulace není přímá. Ona je nepřímá, protože přece jenom státní podnik Lesy České republiky, který dodává, řekněme, 50 procent suroviny na lokální trh vedle ostatních vlastníků lesa, tak díky systému komplexních zakázek, které vytvořil, tak vlastně dochází k určitému "ovlivnění" tý ceny. Ale to si myslím, že není ten základní problém. Ten zásadní problém je v tom, že většina toho dříví nebo velká část toho dříví se exportuje, kde vlastně tu cenu na lokálním trhu spoluvytváří poptávka ze zahraničí. Ta místní poptávka samozřejmě by si zasloužila ty ceny nižší, ale řekněme, že je to nějaké konkurenční prostředí, které se prostě musí nějakým způsobem ozdravit do reálných nabídek a poptávek. Ten zásadní problém tkví v tom, že Rakousko a Německo nakupují de facto spotově neboli doplňkově na tu svou produkci a tudíž oni si tady můžou dovolit i vyšší cenu a samozřejmě je tam celá řada dalších faktorů, které ovlivňují ceny. Je pravda, že Česká republika je zemí, kde surové dříví je, má jednu z nejvyšších hodnot, nejvyšších cen v celé Evropě.
Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka
Pane Babuku, i vám díky za komentář. Přeji hezký den.
Robert BABUKA, Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu
Prosím. Na shledanou.