Magda Vránová
Do lesů míří zloději. Muž na Olomoucku poznal na projíždějícím traktoru vlastní stromy
Olomouc – Statisícové škody, nenávratně poničený lesní porost a neznámý pachatel. Tak to obvykle vypadá po nájezdu zlodějů dřeva do lesů na Olomoucku. Případů v podzimních a zimních měsících přibývá. Pachatelé obvykle spoléhají na to, že si jich v lese nikdo nevšimne. Vlastníci se o krádeži často dozvídají až se zpožděním.
Podle olomouckých policistů jsou krádeže dřeva v lesích obvykle sezonní záležitostí. Mnohem častěji se jimi zabývají v podzimních měsících, kdy si lidé tímto způsobem zajišťují otop na zimu. „Na jaře a v létě jsou tyto případy spíše výjimečné. Velmi často se stává, že lesní společnosti přijdou o již pokácené stromy, které mají připravené u lesní cesty nebo u silnice k odvozu. Nedávno jsme zaznamenali poněkud kuriózní případ. Soukromý vlastník lesa poznal označené kmeny, které mu někdo ukradl, na vlečce projíždějícího traktoru,” vzpomněla na jednu z krádeží olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.
Z lesa si cizí dřevní hmotu vozil také osmapadesátiletý muž z Olomoucka. Ten měl v porostu mezi obcemi Čabová a Dvorce na severu Olomoucka bez povolení vytěžit celkem třiapadesát kubíků smrkového dřeva. Polovinu dřevní hmoty stačil z lesa odvézt. Využil ji částečně k prodeji a také pro svou potřebu. Zbytek ponechal nařezaný a připravený přímo u přístupových lesních cest, aby si usnadnil pozdější odvoz. Lesní společnost vyčíslila škodu na 60 tisíc korun. „Za krádeže se škodou do 500 tisíc korun přitom pachatelům hrozí trest dvou až tří let vězení,” poznamenala Štrbáková.
Mladé jasany nedávno zmizely z lesa v Bystrovanech na Olomoucku, kde pracovníci olomouckých městských lesů vykonávají funkci odborného lesního hospodáře. „Jednalo se o zhruba tři desítky stromů o průměru deset až patnáct centimetrů. Našly se tam i stopy po traktoru, kterým si je zloděj odvážel. Je to velká škoda, protože mladé stromy tam mohly další desítky let růst. Obec si teď lesní porosty bude mnohem více hlídat,” řekl Roman Šimek z městských lesů Olomouc. Právě hlídání lesů, častý pohyb v nich a pravidelná údržba podle něj odradí zloděje od toho, aby riskovali, že je při krádeži někdo přistihne. „Pokácené dřevo se také snažíme co nejrychleji odvézt přímo k odběratelům. Neskladujeme ho u silnic, aby nikoho zbytečně nelákalo. Hlavní je nedat zlodějům vůbec příležitost,” dodal Šimek.
O stovky kubíků dřeva každoročně přicházejí také Lesy České republiky (ČR). „Během topné sezony se počet krádeží mírně zvyšuje. Nejčastěji k nim dochází v lokalitách, které leží v blízkosti velkých aglomerací, chatových osad a v místech s vyšší nezaměstnaností,” řekl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Nejlepší prevencí před krádežemi je podle něj co nejrychlejší odvoz zpracovaného dřeva z lesa, častá přítomnost revírníků v lese a používání závor na lesních cestách. Lesní zákon umožňuje pro vlastní potřebu sbírat pouze suché klestí o průměru větví do sedmi centimetrů. „Silnější se už považují za takzvanou hroubí neboli obchodované dříví. Proto pokud už se nejedná o pár suchých větví odnášených v nůši, doporučujeme vždy se předem informovat u vlastníka lesa a předejít tak možným problémům,” poradil zájemcůmo dříví Boublík.