dvc
Bukovec (Frýdecko-Místecko) 7. května (ČTK) - Rozsáhlý sesuv půdy, který před třemi lety postihl okolí obce Bukovec na Frýdecko-Místecku, je již stabilní. Po větších deštích se to ale může změnit. Během intenzivního podmáčení by se půda opět mohla začít sesouvat. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Lesy České republiky Zbyněk Boublík.
"Lokalita je nyní volně přístupná. Podle geologické služby je sesuv stabilizovaný. Momentálně nehrozí žádné škody na budovách v jeho bezprostředním okolí," uvedl mluvčí. Ke změně by podle něj ale mohlo teoreticky dojít v případě výskytu klimatických podmínek obdobných těm v roce 2010. "Netušíme, co by se stalo, pokud by se opakovaly tehdejší srážky," řekl.
Podmáčený svah se v Beskydech v lokalitě Gírová utrhl po intenzivních deštích v květnu 2010 v šířce zhruba 250 metrů, délka sesuvu je zhruba kilometr. Propast, která vznikla po odtržení zeminy, je hluboká asi 20 metrů a výška vytvořené morény dosahuje až čtyř metrů. Pracovníci lesů jej začali stabilizovat tři měsíce od povodní. Práce trvaly do loňského roku.
Celkem se v souvislosti s polomem vytěžilo 2300 kubických metrů dřeva. Nejednalo se ale jen o stržené stromy a porost na okrajích sesuvu. "Museli jsme odlehčit zátěž celého svahu. Těžilo se proto i dál od místa sesuvu," vysvětlil mluvčí.
Sesuv zcela zničil dvě cesty. "Jedna z nich sloužila jako přístupová cesta ke známé turistické chatě Gírová. Lesy ČR provizorně opravily málo používanou a povodní také silně poničenou lesní cestu Bařiny.
Přívalové deště a následné povodně v Beskydech zasáhly nejvážněji právě okolí Jablunkova, Frýdku-Místku a Ostravice. Celkové škody na Frýdecko-Místecku přesáhly 80 milionů Kč. V celém kraji květnové deště a vichřice zničily na 350.000 metrů krychlových dřevní hmoty, což odpovídá zhruba čtvrtině roční těžby dřeva.