PRAHA Rozšířit bezzásahovou zónu v Národním parku Šumavu na 22 procent jeho území má zákon, který předložili senátoři. Předloha vychází z dohody mezi radou parku, obcemi a z návrhu bývalé vlády. Návrh předložili přesto, že nynější ministerstvo životního prostředí chystá vlastní úpravu. Chtějí mimo jiné zabránit tomu, aby byla Šumava další léta bez zákonného vymezení. Projednávání předchozích návrhů totiž bývalá Sněmovna nedokončila.
Senátoři navrhli park rozdělit do tří zón. Nejpřísněji chráněnou první zónu chtějí rozšířit ze současných 13 na 26,53 procenta území parku, přičemž na zhruba 4,5 procenta této plochy - v údolí řek Vydra a Křemelná - by bylo možné dočasně zásahy provádět.
Do první zóny by podle návrhu mohlo být výhledově převedeno i dalších 8,5 procenta území druhé zóny, předpokládají senátoři v souladu s původním návrhem ministerstva životního prostředí. První zóna by pak představovala 23 584 hektarů, druhá zóna 41 554 hektarů a třetí by se rozkládala na 3 300 hektarech.
Senátorský návrh zhruba odpovídá návrhu vlády Petra Nečase (ODS), proti kterému se stavěli zejména ekologové.
A ti kritizují i tento návrh. Hlavně proto, že podle nich otevírá téměř dvě třetiny území výstavbě a park by se nově řídil lesním zákonem místo zákonem o ochraně přírody a krajiny a lov zvěře by byl umožněn na celém území národního parku.
„Návrh zákona od kmotrů z Hluboké nad Vltavou je očividně napsaný pro spekulanty s pozemky a papalášské lovce, kteří si chtějí přijet do parku zastřílet. Považuji jej za hloupý, opožděný aprílový žert. Udivuje mne jen, že se pod něj podepsali i další senátoři než jen Tomáš Jirsa a Pavel Eybert, kteří podobné nápady předkládají dlouhodobě a jejichž projevy na téma Šumavy patří k senátnímu koloritu,” zkritizoval Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
„Návrh, který jsem si osvojil, byl dva roky připravován týmem odborníků ministerstva životního prostředí a jde o takzvaný Chalupův (bývalý ministr za ODS) návrh. Je to koncenzus, který vznikl. Slova ekologických aktivistů nekomentuji. Za nimi stojí 20 tisíc hektarů uschlého lesa, kde už ani tetřev žít nemůže,” reagoval senátor Tomáš Jirsa (ODS).
Předložit vládní návrh zákona ještě letos přislíbil v únoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něj by to měl být kompilát předchozích návrhů, tedy návrhu bývalé vlády a Plzeňského kraje. Brabec je však proti rozdělení parku do zón zákonem. Upravovat by to podle něj měl podzákonný předpis, který je možné měnit bez souhlasu parlamentu.