logo Silvarium tisk

3.7.2008
Jan Hrdlička
Soňa Remešová

Praha 3. července (ČTK) - Někteří senátoři, mezi nimi i dva místopředsedové horní komory a dva ministři, žádají premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby otázku dalšího postupu na Šumavě řešil kabinet. Dvacítka členů Senátu se na předsedu vlády obrátila dopisem, jehož text má ČTK k dispozici. Nelíbí se jim, jak si dosud počíná ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle nich úřad v čele s šéfem zelených Martinem Bursíkem nedostatečně bojuje s kůrovcem, a Šumavu tím ohrožuje.

MŽP ale uvedlo, že není důvod, aby problematiku Šumavy řešila vláda, jak to požaduje například i jihočeský hejtman Jan Zahradník. Nejde o hospodářské lesy a dosavadní činnost v parku není v rozporu s jeho posláním, sdělila ČTK Jarmila Krebsová z tiskového odboru ministerstva.

Ohradil se i exministr životního prostředí a šéf Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Libor Ambrozek (KDU-ČSL). "Velmi mne mrzí, že se několik senátorů nechalo vtáhnout do dnes už pravidelné sezonní války proti Šumavě. Přírodě nelze pomoci politickým nátlakem, ale ponecháním prostoru pro její přirozený vývoj alespoň v prvních zónách národních parků," uvedl v tiskové zprávě. Nejde podle něj o žádný nevyzkoušený experiment, podobě je spravován sousední Bavorský les. Za nepodařený experiment naopak označil pokus bojovat proti kůrovci v horských smrkových pralesích.

"Proč by právě Šumava měla být místem, kde budeme zkoušet, zda to jde dělat úplně jinak, než v ostatních národních parcích Evropy a než se pralesní příroda proměňovala po tisíciletí? Celkem mne překvapuje, že po orkánu Kyrill ještě nějací politici mají odvahu pokračovat s plošným kácením ve vysokohorských polohách," komentoval dopis ve společné tiskové zprávě ČSOP a Hnutí Duha člen Hnutí Duha Jaromír Bláha. Skoro milion stromů padlých po vichřici bylo podle něj trpkým poučením, kam vytváření dalších a dalších holin na Šumavě vede. Rozšíření kůrovce a samovolná obnova zdravého lesa pod ochranou suchých stromů na Šumavě podle něj způsobí menší škody než rozšiřování holin dalšími a dalšími polomy.

Senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS) i další signatáři si ale myslí něco jiného. "Dvě stě let se zasahovalo proti kůrovci a najednou se přestane, to je prostě lumpárna," řekl dnes ČTK. Kromě něj svůj podpis připojili i další senátoři ODS, KDU-ČSL a ČSSD - například vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, lidovecký místopředseda Senátu Petr Pithart, ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL), místopředseda horní komory Jiří Šneberger (ODS) a senátorka ČSSD Jiřina Rippelová.

Jirsa uvedl, že dopis spolupodepsali ti, kteří byli ve středu zrovna přítomni v Senátu. Je přesvědčen o tom, že podpis by jinak pod text připojily tři čtvrtiny z 81 senátorů. "To rozčilení (z postupu MŽP) je obrovské," dodal. Odmítl argumenty, podle nichž jde zastáncům boje s kůrovcem o vytěžení šumavských lesů. "Nikdo nechce dřevo z Šumavy odvážet," prohlásil.

Spor o to, zda těžit stromy napadené lýkožroutem smrkovým i v nejpřísněji střežené I. zóně národního parku, nebo zda les ponechat přirozenému vývoji, dlouhodobě rozděluje odbornou veřejnost, ale právě i politiky.

Senátoři v dopise premiérovi mimo jiné napsali, že ministerstvo uplatňuje na Šumavě k ochraně přírody "přinejlepším sporný postup". MŽP podle nich nebere ohled na otázky regionálního rozvoje, turistiky, názory obcí a zájmy obyvatel regionu. "Nedostatečná ochrana ... pak vede k celoplošným rozpadům lesa se všemi negativními následky pro krajinu, klima, vodohospodářské poměry i místní obyvatele," uvádějí mimo jiné v dopise. Topolánka proto žádají, aby se věcí zabývala celá vláda a nenechávala ji jen MŽP. "To provádí bezprecedentní experiment, který bude (nebo také nebude) ospravedlněn nejdříve až v příštím století," napsali. Na Šumavě se podle nich dějí nevratné škody.

Národní park Šumava má rozlohu přes 69.000 hektarů. Je tak největším národním parkem v republice. Zahrnuje nejcennější partie Šumavy. Rozkládá se podél státní hranice s Německem a Rakouskem od Železné Rudy po Zvonkovou u přehradní nádrže Lipno.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě