Praha 7. června (ČTK) - Vědecké granty za miliony korun, které se zaměřují na výzkum šumavské přírody, by se měly prověřit. ČTK to řekl senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Zkontrolovat by se podle něj mělo financování i výsledky výzkumu. V grantech, na něž poukazuje, jsou však i některé, jež se šumavského výzkumu netýkají, například dva senátorem zmíněné granty profesora ekologie Pavla Kindlmanna. Ten kvůli tomu a za celkové poškození pověsti vědců žádá po Velebovi omluvu, jinak ho prý bude žalovat.
Kindlmannovi se také nelíbí, že Veleba uvedl v Parlamentních Listech nepravdivá tvrzení, že "motivací" přírodovědců, kteří se angažují ve prospěch zachování šumavské divočiny, jsou peníze, docentury a profesury. To podle Kindlmanna vědce diskredituje.
Seznam grantů, který má ČTK k dispozici, o finančním profitu vědců ze šumavského výzkumu, na který se odkazuje Veleba, před časem zveřejnila českobudějovická lékařka Jitka Marková. Vytvořila ho z veřejně dostupného seznamu informačního systému o výzkumu www.isvav.cz.
V seznamu jsou převážně vědci, kteří o ochraně přírody na Šumavě mediálně hovoří. Originály dokumentů se podle Kindlmanna objevily na serverech iDnes a Neviditelném psu. Na jeho žádost byly prý administrátory staženy pro porušování kodexu bloggera. Markové i Velebovi Kindlmann poslal předžalobní výzvu.
Senátor ji považuje za zastrašování. "Jsem senátor a mám senátní imunitu. Možná by bylo lepší, kdyby mě pan profesor v dopise požádal o schůzku a kdybychom se sešli a o věcech si popovídali," řekl ČTK Veleba, který se omluvit nehodlá. Nemá prý za co. "Pan Veleba těmito nepravdivými tvrzeními pošpinil dobré jméno poctivých vědců a nyní je povinen se nám jasně a bez vytáček omluvit," uvedl Kindlmann.
V seznamu jsou například uvedeny výzkumné granty Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, která v letech 2003 až 2011 údajně čerpala až 1,3 miliardy korun, a Biologického centra v Českých Budějovicích, které získalo od státu od roku 2005 granty za téměř dvě miliardy korun.
Výše grantů podle Veleby vzbuzuje různé úvahy. "Měla by se srovnat výše grantů, které jdou na toto území (Šumavu) s jinými národními parky. Já tvrdím, že intenzita grantů je vysoce nadstandardní," řekl. Je podle něj potřeba, aby je posoudil nezávislý orgán.
Například jeden z Kindlmannových grantů se týkal vlivu těkavých látek vytvářených rostlinami na vztahy mezi hmyzími škůdci, konkrétně rozšíření slunéček jako přirozených nepřátel mšic v zemědělské krajině v okolí Prahy. O udělení rozhodoval panel ve Štrasburku. Stál celkem 4,5 milionu korun a tři roky na něm pracovali tři lidé.
Podle Kindlmanna šly peníze na mzdy, 12 procent na odvody, 40 procent na provozní náklady a 15 procent na režii ústavu. "Docenturu mám od roku 1997, profesuru od roku 2001. Ke své práci žádné výzkumy o Šumavě opravdu nepotřebuji," hájí se vědec.