Petr Marek
Vědci a ekologické organizace vyzývají ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Františka Pelce, aby urychleně řešili kritickou situaci v ochraně jesenické přírody a selhání Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ).
Podle názoru odborníků totiž od nástupu nové vedoucí Michaely Pruknerové vychází úřad vstříc developerské lobby, rezignuje na ochranu přírody a fakticky tak ohrožuje jedinečnou přírodu Jeseníků. Vedoucí Správy by tedy měla rezignovat na svou funkci a vedení AOPK a ministerstva by mělo zajistit účinné fungování Správy CHKOJ a obnovit její ztracenou důvěru. Pruknerová jakékoliv pochybení a tím i rezignaci odmítá.
„Nebýt aktivní účasti několika občanských spolků, v oblasti kolem Petrových kamenů a Pradědu by už jezdily buldozery a evropsky mimořádná příroda by byla poškozena. Části pralesů by padly za oběť motorovým pilám, zničena by byla některá místa s výskytem vzácných druhů rostlin včetně zvonku vousatého a přirozené koryto Bílé Opavy by uvěznily ocelové roury. To vše se Správa CHKOJ chystala povolit. Přestože se díky podaným odvoláním organizací zatím podařilo projekty zastavit, k poškozování výjimečné přírody a krajiny v oblasti Petrových kamenů bohužel dochází,” sdělil Právu předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.
„Před třemi lety zveřejnilo 23 odborníků prohlášení o výjimečné a zároveň ohrožené přírodě Jeseníků. Dnes zástupci odborné sféry a občanských spolků doslova bijí na poplach, protože situace v ochraně přírody v Jeseníkách je kritická a nadále neúnosná. K mnoha ekologickým problémům nově přibyl ten nejzávažnější, jímž je selhání samotné Správy CHKO například při ochranně Národní přírodní rezervace Praděd. Ta je přitom tím nejcennějším, co Jeseníky mají,” přidává svůj názor zástupce přírodovědců z univerzit v Olomouci a v Ostravě Stanislav Bureš.
Ekologové například tvrdí, že v oblasti lyžařského areálu Ovčárna–Praděd Správa CHKOJ zejména formou řady výjimek povoluje jinak ze zákona zakázané činnosti a podporuje stavbu nových objektů, lyžařských vleků, lanovek. Málo aktivní je podle nich i při přípravě a realizaci projektů na odstranění borovice kleče, která je nyní největším ekologickým problémem Jeseníků. Vadí jim i to, že vydala souhlasné závazné stanovisko k výstavbě nové větrné elektrárny na vrcholu Medvědí hory.
„Přitom jde o lokalitu s výskytem kriticky ohrožené rostliny vratičky mnohoklané,” argumentuje Bačík. Pruknerová však veškerá obvinění odmítá.
„K rezignaci nevidím důvod. Nařčení nejsou pravdivá, ale naopak absurdní. Bohužel, pan Bačík umí dobře manipulovat s fakty. Za mého vedení však nevzniklo žádné nové středisko, žádný areál. A nějaké buldozery či výjimky na Petrových kamenech? Nesmysl! Konkrétně hovořit o jednotlivých věcech však v médiích nelze. Každá totiž potřebuje velký prostor, aby si čtenář udělal objektivní názor. Navíc paradoxem je, že sdružení pana Bačíka se již dlouho neúčastní žádných řízení ani místních šetření,” řekla Právu Pruknerová.