logo Silvarium tisk

LUDĚK NAVARA

Správci církevních majetků se chystají zmapovat stav lesů, které dostanou v rámci restitucí. Někteří faráři mají podezření, že firma Lesy ČR kácela i na restitučních pozemcích. Podnik však tvrdí, že dělá jen nutné zásahy.

PRAHA Farář Ladislav Hojný ze Rtyně v Podkrkonoší chce v nejbližší době zjistit, jaký je stav takzvaného farského lesa. Tedy pozemků, které budou v rámci restitucí vráceny církvi, a to přímo jeho farnosti.

Hojný totiž tvrdí, že část lesa „jaksi” zmizela. Tedy byla vykácena. „Farníci si už před kácením všimli, že stromy byly označeny značkami. Když jsem na to upozornil státní podnik Lesy ČR, bylo mi řečeno, že je to podle plánu,” popisuje. Před kácením si les nafotil, a jakmile sleze sníh, chce vyrazit do horského terénu znovu. Až se ukáže, jak velká část lesa byla vykácena, bude přemýšlet, jak situaci řešit.

„Jestli budeme žádat nějakou náhradu, to se uvidí. Mají vám vrátit nějakou věc a vrátí ji znehodnocenou. A vy máte povinnost holinu zalesnit. Já jsem za ten majetek zodpovědný,” popisuje.

Podobnými úvahami se zabývají správci církevního majetku po celé zemi.

„Tušíme, že se to děje. Že se kácí,” říká generální vikář královéhradecké diecéze Josef Socha. „Je to složitý problém, měly by to řešit jednotlivé farnosti, ale možná zvolíme jednotný postup. Ještě nejsme rozhodnuti, ale mělo by to být napraveno,” dodává.

Bendl těžbu zakázal

Představitelé církví či obyčejní farníci si na řadu případů kácení stěžovali od loňského roku. Právě proto ministr zemědělství Petr Bendl státnímu podniku nařídil, že mají kácení zastavit už před dvěma měsíci. „Vedení Lesů ČR nás ujistilo, že pokyn ministra berou vážně. Ale zároveň upozorňují, že zásahy pro udržení zdravého lesa dělat musí. Takže si z toho můžete vybrat cokoli,” říká Karel Štícha, ekonom Arcibiskupství pražského.

Církve mají dostat majetek v celkové hodnotě asi 75 miliard korun. Největší část vracených pozemků zabírají právě lesy. A o ty se povětšinou stará státní podnik Lesy ČR.

„Lesy ČR přijaly opatření, která zamezují tomu, aby byly předávány holiny,” říká jejich mluvčí Zbyněk Boublík. Opatření platí od chvíle, kdy vstoupil v účinnost zákon o církevních restitucích, tedy od začátku roku. Od té doby prý podle Boublíka podnik žádné stížnosti neregistruje.

Zpochybňuje i tvrzení faráře Hojného. „Po detailním šetření bylo zjištěno, že se stížnosti nezakládají na pravdě,” říká. K žádnému kácení prý nedošlo. Lesy ČR v místě jen vykácely břízy, které jsou považovány za plevelné stromy. Farář Hojný však i po seznámení se stanoviskem mluvčího Boublíka na svých informacích trval.

Jeho stížnosti nejsou vůbec výjimečné. Na kácení si stěžovali farníci například v Olešnici na Blanensku či v okolí Červené Řečice. „V mé farnosti je zvláštní případ. Máme lesy zapsané v katastru, platíme daně, ale státní lesy tvrdily, že lesy patří jim, a těžily tam. Pak jsme se dohodli, že se těžba omezí, ale stejně se těžilo. Problém je, že přesný přehled majetku se bude dělat teprve teď,” říká farář Cyril Solčáni z východočeských Žíželic. Faráři mají jedinou možnost: při přebírání pozemků požadovat, aby byly v řádném stavu.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě