logo Silvarium tisk
Ústecko
Josef Suk

Lidé žehrají na to, že nemůžou za lesními plody na oblíbená místa v národním parku a ochráncům zase není lhostejné ničení přírody. Proto občas padne nějaká pokuta

Děčínsko/ Rozvětvené příbuzenstvo se během prázdnin střídalo na návštěvách v rodinném domku Šímových v Děčíně dost pravidelně. Sjížděli se ze všech možných koutů republiky, aby pak společně vyráželi na borůvky. „Jenže v poslední době jsme museli tenhle tradiční program změnit. Místa, na která jsme na borůvky pravidelně chodili, se stala součástí Národního parku České Švýcarsko. Chodit tam a riskovat nějaké pokuty se nám nechce. Příbuzní k nám jezdí dále, ale na borůvky už skoro vůbec nechodíme,” posteskla si Hana Šímová.

Ničí i oplocenky
S argumenty o tom, že se vznikem národního parku jsou lidé ošizeni o možnosti sbírat borůvky nebo houby či jiné lesní plody, nesouhlasí samotní ochránci přírody.
„Určitá omezení jsou zakotvena v návštěvním řádu a musí je respektovat všichni, kteří se do národního parku vydávají. Ta pravidla musí ctít i borůvkáři. S řadou z nich si při jejich návratu rád i popovídám. Když ale vidím, že se vyrojili právě tam, kde nemají co dělat, nemohou očekávat nějaké srdečné klábosení,” tvrdil strážce národního parku Václav Nič. „Nejvíce mě naštvou, když lezou do oplocenek a ničí je. Párkrát jsem takové sběrače nachytal a došlo i na pokuty,” dodal rozzlobeně. Podobné neblahé zkušenosti s některými borůvkáři mají i další strážci a lesníci.

„Naštěstí teď těch nejrůznějších potíží s neukázněnými návštěvníky ubývá. Je také pravda, že borůvek je tady dost málo a možná proto také ustaly početné výpravy lidí, kteří se sem houfně sjížděli z Krásné Lípy a okolí,” reagoval revírník polesí Doubice Břetislav Jemelka.

Zákaz vstupu nechystají
Například na území Krkonošského národního parku platí pod hrozbou desetitisícové pokuty omezení vstupu do oblastí, kde lidé nešetrným sběrem borůvek způsobují značné škody. „V Krkonoších jde o poněkud jinou situaci, ale v našem případě o žádném takovém zákazu neuvažujeme,” prohlásil mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Spíše na rozumné chování lidí v navštěvovaném území spoléhá děčínská správa CHKO Labské pískovce. „Nejsme typickou borůvkářskou oblastí, která by musela čelit náporu česáčů nějakými zákazy,” uvedl pověřený šéf správy CHKO Vladislav Kopecký. Některým pracovníkům CHKO ale vadí borůvčí, potrhané nedovoleným používáním hřebene na česání.

„Takhle poničené porosty jsem nedávno viděla třeba v oblasti Brtníků. Pohled na servané listí a spadané borůvky na zem není zrovna hezkým obrázkem,” tvrdila pracovnice správy Labských pískovců Hana Hentschelová.
Její kolega Lukáš Blažej se zase nedokáže smířit s tím, že mnozí lidé se nevydávají do lesů kvůli zpestření vlastního jídelníčku, ale s natrhanými borůvkami kšeftují.
„Tady bych přece jen pro nějaké omezení byl. Nosit z lesů plné kbelíky plodů je přece jen příliš,” dodal ochránce přírody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě