Roman FOJTA, moderátor
Sběrači jmelí mají teď před Vánocemi napilno. Každý den bez ohledu na počasí vyráží do terénu, aby tenhle symbol Vánoc očesali ze stromů. Jde přitom o velmi namáhavou a nebezpečnou práci ve velkých výškách. Paradoxní ale je, že většina jmelí, které se prodává na trzích, pochází ze zahraničí. To české téměř neseženete.
Jana URBANOVÁ, redaktorka
Libor Švec z Táborska je profesionálním lezcem a sběračem jmelí už přes 20 let. Na jednu takovou výpravu do korun stromů nás vzal s sebou do Heřmaniček na Benešovsku. Vybavení sběrače jmelí je prosté. Důležitá je ale kvalitní pilka.
Libor ŠVEC, sběrač jmelí
Pilku používám klasickou pro prořezávání stromů. Jsou to arboristický pilky japonský výroby s výbornejma řeznejma vlastnostma. Dělá to krásnej čistej řez.
Jana URBANOVÁ, redaktorka
Práce sběrače jmelí rozhodně není pro každého, základním předpokladem je výborná fyzická kondice.
Libor ŠVEC, sběrač jmelí
Jedná se o práci ve vejškách, v koruně. Je potřeba se tam nějakým způsobem dostat, provést nějakej výstup.
Jana URBANOVÁ, redaktorka
Kromě dobré fyzičky ale potřebujete ke sběru jmelí ještě minimálně povolení od majitele lesa nebo stromu. Pokud vás totiž nachytají při černém sběru lesníci, můžete zaplatit tučnou pokutu.
Pavel PLETKA, lesník
Pokud dojde k nedovolenému trhání a poškozování stromů nebo porostu lezením se stupačkama, který se zabodávají do kůry, tak tam by podle vyhlášky o přestupcích mohla být sankce až 15 tisíc.
Jana URBANOVÁ, redaktorka
Černí sběrači se ale nezastaví před ničím. Práci si usnadní buď tím, že strom kvůli jmelí rovnou porazí nebo ho trvale znehodnotí.
Pavel PLETKA, lesník
Dokonce se mi jednou povedlo, že jsem nachytal jednoho co vylezl nahoru, uřízl špičku a shodil ji dolů. Tím pádem ten stroj totálně znehodnotil.
Jana URBANOVÁ, redaktorka
Vůbec největší poptávka je po jmelí z listnatých stromů. Má totiž velké listy i bobule a tím pádem také lépe vypadá. Jana Urbanová, Prima FTV.