Olomouc / Olomouc - zprávy
MF DNES, Rostislav Hányš
V Jeseníkách vrcholí borůvková sezona a do hor i přes přísný zákaz trhání plodů v národních přírodních rezervacích míří množství "komerčních" sběračů. Kvůli rychlému zisku ničí porosty v přísně chráněných oblastech. Proti devastování hor bojují ochranáři i policisté, kteří sběrače pokutují.
"Borůvkářů je nyní hodně, takže teď jsme v terénu pravidelně a dvakrát jsme už zasahovali ve společných hlídkách s policisty. Za účasti policistů jsou postihy nejúčinnější," řekla šéfka Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Michaela Pruknerová.
Drancovat borůvky přijíždějí do Jeseníků sběrači jak z blízkého okolí, tak například ze Zlínska nebo z Čech a dokonce ze Slovenska. Nejvíc jich ale přijíždí z Polska. "Řekla bych, že zhruba polovina všech sběračů jsou Poláci," odhadla Pruknerová.
Podle ní ochranáři přimhouří oči, když si turisté utrhnou několik borůvek z turistického chodníku. "Pokud je však zřejmé, že jde o komerční sběr, jsme nekompromisní," řekla Pruknerová.
Ochranáři ale pořád narážejí na problémy s vymahatelností pokut. "Těžko pokutovat skupiny borůvkářů, když je přistihne osamocený strážce. Oni dokážou být leckdy velmi arogantní až agresivní a jeden člověk si s nimi těžko poradí," řekla šéfka ochranářů. Největší trest? Vysypat všechny nasbírané borůvky
Dopadený borůvkář může dostat až tisícikorunovou pokutu od strážce a další tisíce mu hrozí v přestupkovém řízení.
"Policie nemůže vybírat pokuty za přestupky proti ochraně přírody na místě. Oznámí delikt na přestupkovém oddělení příslušné radnice a borůvkáři může hrozit v přestupkovém řízení až desetitisícová pokuta," vysvětlila mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.
Pokuty dostávají lidé také za parkování v místech, kde je to zakázané. Mohou za to zaplatit až dva tisíce korun. Spíš než pokuta je ale pro borůvkáře často větším trestem, když musí na místě nechat všechny nasbírané borůvky. "Před našimi lidmi je vysypou zlostně na zem. Někdy jde i o desítky litrů," podotkla Pruknerová.