JAROSLAV NEDVĚD
Předseda vlády postojem k návrhu zákona o Národním parku Šumava rozhněval Václava Šlajse. Ten chce ještě vyzvat k podpoře návrhu poslance, ale přiznává, že šance na úspěch není velká.
PLZEŇ Na další krach pokusu prosadit zákon o Národním parku Šumava se připravuje vedení kraje, které zákon roky prosazuje. Vláda odmítla podpořit senátní návrh, který se vedení kraje líbil. Premiér Bohuslav Sobotka navíc prohlásil, že podle něho není samostatný zákon o Šumavě dobré řešení problematiky s spojené s národním parkem. Premiér naopak podpořil návrh ministra životního prostředí Richarda Brabce, který chce řešit otázky všech národních parků novelou zákona o ochraně přírody. Tu hodlá předložit parlamentu v září.
Plzeňský i Jihočeský kraj zákon o Šumavě podporovaly stejně jako zástupci většiny šumavských obcí. Slibují si od něho posílení vlivu samospráv na národní park. Kritici senátního návrhu, ale tvrdí, že pokud by byl přijat, otevře dveře developerům a spekulantům s pozemky.
Hejtman Václav Šlajs uvedl, že jej předseda vlády zklamal. „Jednoznačně prohlásil, že návrh nebude podporovat, aniž by si poslech názor Plzeňského a Jihočeského kraje a vláda to návrh následně zamítla. Je to neúcta k nižším složkám samosprávy. S premiérem si to ještě vyříkám,” prohlásil Šlajs.
Přestože se kabinet postavil proti přijetí speciálního zákona o Národním parku Šumava, hejtman hodlá v příštím týdnu podepsat se starosty Klatov, Sušice a Modravy memorandum na jeho podporu. Dokument je určený k výzvě všem poslanců, aby, pro zákon hlasovali. Hejtman nicméně připustil, že šance na jeho přijetí je po stanovisku vlády malá. Šlajs se domnívá, že Šumava vlastní zákon potřebuje, protože se jedná o specifickou oblast i proto, že její značná část byla za minulého režimu desítky let pro veřejnost nepřístupná.
Ministr životního prostředí Richard Brabec se domnívá, že je možné pravidla pro Národní park Šumava nastavit právě novelou zákona o ochraně přírody.
Tvrdí, že jeho návrh dává větší vliv obcím, jejichž zástupci si často stěžují, že ochrana přírody znemožňuje obcím rozvoj. Ministr chce navíc národní parky více otevřít pro návštěvníky. Novým nástrojem pro rozhodování o zásadách péče v národním parku má být tak zvané opatření obecné povahy. „Konečná podoba opatření obecné povahy je výsledkem dohody všech zúčastněných. Každé nařízení musí být řádně odůvodněno a připomínky musí být vypořádány dohodou,” říká ministr. Návrh novely ruší plošný zákaz vstupu mimo vyznačené cesty v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku.
Například Libor Pospíšil, starosta Prášil, které v parku leží, si myslí, že Šumava samostatný zákon mít nemusí. „Pokud bude zákon o ochraně přírody dobře novelizován, tak to musí stačit i pro Šumavu,” prohlásil Libor Pospíšil.