Vladimír Vácha
ODVOLANÝ ŘEDITEL NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA JIŘÍ MÁNEK ŘEKL PRÁVU:
*Když vás minulý pátek ministr Richard Brabec (ANO) odvolal, jak to zdůvodnil?
Jsem ve jmenované funkci. Ministr své odvolání zdůvodňovat ani nemusí. Oznámil mi, že dospěl k rozhodnutí, že nadále nemůžeme spolupracovat, že máme oba jiný pohled na správu národního parku. Nepotřeboval jsem vysvětlení. Tak to je. Je mi to líto, ale respektuji to.
*Překvapilo vás jeho rozhodnutí?
Musím se přiznat, že jsem to na tiskové konferenci, kdy jsme společně prezentovali hotový plán péče, nečekal. Nerozumím, proč jsem nebyl odvolán dříve, proč mě pan ministr nechal dodělat plán péče, a teprve pak mě „zařízl”. Poslední dny se ale napětí dalo krájet. Nakonec jsem zjistil, že to všichni aktivisté a ti, kteří pana ministra zpacifikovali, věděli dávno přede mnou. S ministrem jsem se ale v klidu a bez hysterie domluvil.
*Ve funkci ředitele jste působil dva roky, jako náměstek jeden. Co se vám povedlo?
Ani jsem to nevnímal, ale když vidím ty reakce po mém odvolání, asi se toho podařilo dost. Máme po 10 letech provizorií návštěvní řád na neomezenou dobu, máme hotovou zonaci, dojednanou v regionu. To, o čem se 19 let jen mluvilo a kritizovalo, jsme dotáhli do konce a zvětšili jsme první zónu o 100 procent, zcelili 135 ostrovů první zóny do třiceti celků. To jsou věci, o kterých se muselo dlouho vyjednávat. Když jsem nastoupil, nebyly peníze, dnes je jich více než kdy jindy a další k nám putují, protože jsme sehnali granty. Kůrovec dnes prakticky není problém. Pravda je, že teď bych chtěl jít ředitele dělat. Těšil jsem se, jak si dám po třech letech totálního nasazení a dřiny na chvíli nohy na stůl. No, nedám.
*Litujete některého ze svých rozhodnutí?
Ano. Když nám ministerstvo snížilo příspěvek na činnost a museli jsme propouštět, nevybral jsem úplně nejlépe a od správy odešel kvalitní odborník, zoolog Pavel Šustr. Když jsem svůj omyl posléze poznal, začal jsem s ním intenzivně spolupracovat jako s externistou. Publikoval svůj zajímavý výzkum o jelenovitých na Šumavě, jehož výsledky se objevily na těch nejnavštěvovanějších zpravodajských serverech celého světa.
*Aktivisté vás kritizovali za řadu věcí. Například vyhlídky pro turisty, které se stavěly bez stavebního povolení. Jak to s nimi vypadá?
Celé je to velká bublina. Aktivisté hledali cokoli, co by mi uškodilo. Jde se o stavbičky o rozměrech zhruba 2,5 x 2,5 metru s výškou 1 až 3 metry. Stavební zákon říká, že do 25 metrů čtverečních a do 5 metrů výšky stavební povolení nepotřebujete. Alespoň tak to čtu já, ale na to jsou na správě zaměstnaní odpovědní odborníci, aby toto posoudili a na úřadě se zeptali. Aktivistům se pak hodilo, aby to použili proti mně. Paradoxní je, že dříve se postavila monstrózní dřevěná stezka za statisíce na Pramenech Vltavy, žádné povolení neměla, a nikomu z aktivistů to nevadilo. Asi proto, že dříve měli v parku eldorádo, ubytovávali se v našich ubytovnách zadarmo a nyní museli platit.
*Vytýkali vám také zákroky proti kůrovci a používání chemie.
To je legrační překrucování. Za mého ředitelování se nikdy nepoužila ani kapka chemie bez řádného povolení. Byl jsem první ředitel vůbec, který chemii zakázal úplně. To ale aktivisté nechtějí slyšet. Lépe je říkat nepravdy. Co se týká zákroků proti kůrovci – například Na Ztraceném, kde byla v roce 2011 blokáda aktivistů, nejedná se o žádný prales, jak oni rádi vyprávějí, ale o kulturní les s plochou 280 hektarů. Jen dvacet procent té plochy je v první zóně. V první zóně jsme nekáceli, jen se loupalo nastojato. Navíc ta lokalita nikdy nebyla dle platného rozhodnutí ministerstva životního prostředí označena za bezzásahovou. Když na místo přijeli evropští komisaři, přes veškerou hysterii aktivistů konstatovali, že tam ekosystém poškozen nebyl. Na Smrčině se zase kůrovec asanoval kvůli existenci platné mezinárodní česko-rakouské dohody. Rakušané se Šumavou dříve nechtěli ani mluvit, dnes jsme přátelé.
*Jak se vám dařilo zpeněžit dřevo, které se na Šumavě vytěžilo?
Myslím, že dobře. Zavedli jsme několik změn. Předně jsme zlepšili jeho sortimentaci častými kontrolami, pak také motivačním programem pro naše lesníky. Tak se nestávalo, že bychom kvalitní dřevo prodávali jako nekvalitní o mnoho set korun na kubíku laciněji, než má hodnotu. Zavedli jsme elektronické aukce a prodávali přes ně až 20 procent dřeva. To zlepšilo ceny. Zároveň jsme velmi přísně kontrolovali náklady na výrobu dřeva.
*Už víte, jak dopadl audit ministerstva životního prostředí, který kontroloval správnost investic při opravě Březnické hájenky?
To je další vykonstruovaná kauza. Na všechno byla řádná výběrová řízení, dokonce nám na opravu Březnické hájenky poslalo peníze samo ministerstvo životního prostředí. Objekt je řádně pronajatý, vše v souladu se zákonem. Mediální konstrukce byla ale taková, že jsem údajně dal zakázku firmě spřízněné s kmotrovskou Hlubokou a ODS. To je neuvěřitelné. Majitele firmy jsem nikdy předtím neviděl. Ministerstvo životního prostředí žádné pochybení nezjistilo. Rekonstrukce Březníku je zcela v pořádku.