Renata MYSLÍKOVÁ, redaktorka
Jak rychle se dokáže příroda sama obnovit bez zásahu člověka studují vědci i v Národním parku české Švýcarsko. Před 15 lety požár úplně zničil lesy na dvou obcí. Takhle vypadal těsně po požáru, všechny stromy zahynuli. A takhle vypadá teď, hustý plný mladých stromů. Rychlost jeho obnovy je podle vědců překvapující. Vývoj nového lesa se snaží dokonce změřit.
David JANÍK, Výzkumný ústav Silva Taruca
A to v jednom hektaru se zaměřuje každý strom od 3 cm. Opatří se identifikačním štítkem a jsme vlastně schopni sledovat vlastně životní historii toho stromu.
Renata MYSLÍKOVÁ, redaktorka
Každých 5 let se ke stromům vrací a zjišťují, jak vyrostly, jak se mění skladba celého lesa. Hned po požáru byla pestřejší, teď jsou tu hlavně břízy.
David JANÍK, Výzkumný ústav Silva Taruca
Mají ty břízy 7 m, takže ty velkej skok za 15 let.
Renata MYSLÍKOVÁ, redaktorka
Les je tak hustý, že se jim dá sotva projít. Na zemi jsou stále kmeny po požáru, ještě se úplně nerozpadly. Hned po požáru správci parku uvažovali o umělé zalesnění, ale pak se rozhodli, že to nechají na přírodě.
Dana VEBROVÁ, lesnice, NP České Švýcarsko
My by jsme sem zasadili desítky, stovky stromů ale přitom do toho by nám líto dalších tisíce stromů spontánně a ty naše stromy, které by jsme se zasadili, tak by v tom úplně zanikly. Bylo by to vlastně vyhození prostředků.
Renata MYSLÍKOVÁ, redaktorka
Ladem teď nechávají i větší část lesů po kůrovcové kalamitě. Tady prý ale obnova nebude tak rychlá.