logo Silvarium tisk

JIŘÍ BÁRTA

ŽĎÁRSKO / Zákaz vstupu. Nebezpečí pádu stromů. Jednoduchá sdělení, kterým mnozí nerozumí. Pejskaři se psy, sběrači lesních plodů, rekreanti, chataři a dokonce i rodiny s dětmi. Porušování zákazu je na Žďársku, které před třemi týdny postihla kalamita, běžný jev. A to ještě nezačaly houbařské žně.

Reportér týdeníku 5plus2 minulý týden vyrazil k Velkému Dářku. Potkal i skupinku čtyř malých dětí, které pobíhaly po lese a hrály si. „O zákazu víme, les jsem tady zkraje prošla, zkontrolovala a dětem ukázala, kam můžou,” vysvětlovala omluvným tónem žena z chatové kolonie.

„Kdo chce riskovat, ať si do lesa klidně jde,” reagoval na dotaz o porušování zákazu lesní rada společnosti Kinský Žďár Miroslav Matoušek. „Riziko je velké. Vichřice hromadně vyvracela a lámala stromy, proto jsme požádali o vyhlášení zákazu vstupu do lesa,” dodal.

Bouřka se silným větrem poškodila 29. července na Žďársku kolem devadesáti tisíc kubíků dřeva. Kinským vichřice polámala kolem čtyřiceti tisíc kubíků, což představuje zhruba roční objem těžby dřeva.

Největší riziko představují ulomené špičky, nalomené větve nebo nakloněné stromy. „Vlivem větru mohou spadnout,” vysvětluje Matoušek.

Turisté by měli být v bezpečí alespoň na hlavních trasách, kde lesníci odklidili stromy podél cest bezprostředně po bouřce. Následky kalamity chtějí s pomocí těžké techniky odstranit do listopadu. „Pracovníci v lese mají problém chránit sami sebe a nemohou přitom ještě sledovat další,” zdůrazňuje lesní rada. Ani to, že lidé v dotčených oblastech na stromě neuvidí výstražnou tabuli, neznamená, že do lesa mohou. „Bohužel cedule se zákazy mizí, takoví jsou tady lidé,” nechápe Matoušek přístup některých „škůdců”.

Někteří chataři se už se zákazem smířili. „Život mi to moc nekomplikuje, houby zatím nejsou. Až budou, bude problém,” usmívá se Pavel Lehovec, který vlastní chatu mezi Polničkou a Velkým Dářkem u Železného rybníka. „Kdo jde do lesa, měl by nést riziko sám, to by si každý měl uvědomit,” souhlasí chatař s úřady a vlastníky lesů. Vichřici prožil ve své chatě, na rozdíl od některých jiných chatařů v oblasti měl štěstí, že mu žádný strom nebo větev na střechu nespadl.

Jediné, co zatím lesníkům pomáhá, je to, že během suchého léta nerostou houby. „To je národní sport a lidé by se kvůli nim snad nechali zabít,” glosuje Matoušek.

Informace o zákazu najdou lidé na vývěskách městských a obecních úřadů nebo je slyší z místního rozhlasu. „Vlastník lesa má povinnost o zákazu informovat,” upozornil vedoucí žďárského odboru životního prostředí Jaroslav Doubek.

„Lidé volají a ptají se, jak to se zákazem je. Do našich lesů jsme umístili cedule,” reagoval starosta Svratky František Mládek.

Nejmenší město žďárského okresu vlastní 140 hektarů lesa. „Vichřice poškodila asi šest set kubíků dřeva. Nebezpečné jsou stromy, které ještě visí, a nedolomené větve. Lidé jsou nezodpovědní, do lesa chodí i rodiny s dětmi,” potvrzuje starosta.

Do svrateckých lesů těžaři teprve nastoupí.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě