Aneta SAVAROVÁ, moderátorka
Šťovík z Alp, bolševník z Ruska nebo japonská křídlatka, směs, která doslova dusí krkonošské louky. Tyto rozpínavé nepůvodní rostliny už v tamním národním parku obsadily skoro 70 hektarů. Jeho strážci proti nim dnes ráno vytáhli do boje.
Václav SVOBODA, redaktor
Vysoké boty, reflexní bundy a jako břitva ostré čepele. Hlavní zbraň proti nepřátelům horských luk. Tihle sekáči budou muset postupně obejít celé Krkonoše, turisti je dnes pod Špindlerovou boudou míjeli netečně. Na těchhle loukách ale zuří boj. Tentokrát se šťovíkem.
Radek DRAHNÝ, mluvčí Správy KRNAP
Kromě šťovíku je to také bolševník, netýkavky, křídlatky, kolotočník nebo lupina.
Tomáš JANATA, koordinátor projektu Life corcontica, KRNAP
V těchto polohách bysme mohli vidět druhy, bohatou, květnatou horskou louku. Problém se šťovíkem je ten, že odebírá prostor těm původním rostlinám.
Václav SVOBODA, redaktor
Třeba šťovíků je v Krkonoších zhruba 50 hektarů. Ochranáři s ním ale můžou bojovat jenom na osmi, majitelé ostatních pozemků souhlas se zásahem nedali.
Radek DRAHNÝ, mluvčí Správy KRNAP
Většina těch pozemků je v držení soukromých majitelů, těch je zhruba 4,5 tisíce a o to složitější je získat od nich souhlas.
Václav SVOBODA, redaktor
Válka je to vleklá, semena šťovíku vydrží v hlíně čekat na svou příležitosti i 13 let a kde pěchotě docházejí síly, nasadí správci těžší kalibr.
Tomáš JANATA, koordinátor projektu Life corcontica, KRNAP
Nejlepším způsobem boje proti invazivním rostlinám je správná hospodářská péče o louky, a to je buď pravidelnou sečí nebo pastvou.
Václav SVOBODA, redaktor
Největším problémem ale zůstávají louky, o které se majitelé nestarají vůbec a přitom na to můžou od správců parku získat dotaci. Během 5 let takhle rozdělí skoro 90 milionů. Václav Svoboda, Česká televize, Krkonoše.