Vladimírem Suchým, tajemníkem Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, a. s.
* Rozšiřuje se počet programů, které bude PGRLF administrovat. Mohl byste připomenout, o jaké nové programy jde?
Jde o programy Podpora nákupu techniky pro hospodaření v lesích, Podpora nákupu techniky a technologií pro dřevozpracující provozovny, Podpora školkařských provozoven na pozemcích určených k plnění funkce lesa, Finanční podpora pojištění lesních porostů, Zpracovatel, Úvěry na nákup půdy, Podpora nákupu půdy - snížení jistiny úvěru, zajištění úvěrů a Sociální zemědělství. To je úplně nový program, určený pro zemědělce, kteří buď již mají chráněné dílny, jako je má například předseda rady občanského sdružení Pomoc Jiří Netík, nebo chtějí vytvořit pracovní místo pro osoby znevýhodněné na trhu práce. Zřízení takového pracovního místa přitom stojí značné peníze. Program je zpracovaný tak, aby dotyčný, podle toho kolik lidí bude zaměstnávat, mohl získat od PGRLF úvěr, maximálně však pět milionů korun.
* Jaké prostředky budou na nové programy vyčleněny?
Na tyto nové programy bude celkem směřovat 550 milionů korun. Z toho 50 milionů korun má být vyčleněno na sociální zemědělství, 200 milionů pro programy v oblasti lesního hospodářství a 300 milionů pro nové programy podporující zpracovatele.
* Dlouho se hovoří o Fondu nepojistitelných rizik. Jaký je stav jednání?
Při ministerstvu zemědělství je vytvořena komise, která vypracovala návrh. Podle něj by 50 procenty měli do fondu přispívat zemědělci a 50 procenty stát. Pokud zemědělec nebude pojištěn v rámci tohoto fondu, při nenadálé katastrofě by od státu neměl nic dostat. My bychom rádi viděli, aby tam přispívali všichni zemědělci, jen tak může fond dobře fungovat. Podle nás by proto bylo vhodné vytvořit samostatný zákon, který bude definovat podmínky jeho činnosti. PGRLF pro tento program ve spolupráci s ministerstvem zemědělství připraví všechny podklady. Materiál pak bude směřovat do připomínkových řízení, jak resortního, tak meziresortního a následně bude předložen vládě.
* Mohl by nový fond fungovat již od ledna příštího roku?
Z našeho pohledu ano. Materiál by mohl být hotový v srpnu, v září může jít do meziresortního řízení. Pak se připraví do vlády a záleží na tom, kdy bude zařazen na jednání kabinetu. Pokud bude činnost Fondu nepojistitelných rizik upravena zákonem, bude ho třeba předložit Parlamentu. Tam by mohl teoreticky směřovat v říjnu.
* Budou nějaké změny ve stávajících programech Zemědělec a Podpora pojištění?
Ne, ty budou platit i příští rok v podobě, jak jsou schváleny. Chtěl bych připomenout, že je ještě umožněn souběh s Programem rozvoje venkova (PRV). Jde vlastně o určité rozšíření programu Zemědělec. Pokud zažádá zemědělec o podporu z PRV a nevyčerpá svůj limit, může využít i podporu úroků z úvěru. Většina zemědělců má projekt financován částečně z PRV a částečně úvěrem.
* Co bude znamenat administrace nových programů pro PGRLF?
V roce 2007 tady bylo zhruba 62 zaměstnanců. Jak se přiškrcovaly náklady, přizpůsobovali jsme se tomu a je pravdou, že kromě krizových programů v roce 2009 jsme zajišťovali jen dva programy, a to Podporu pojištění a Zemědělec. Ke konci roku 2014 tak PGRLF zeštíhlil na 42 lidí. S přípravou nových programů počítáme však i s výrazným nárůstem administrativy. Předpokládáme proto, že na koci roku 2016 nás bude minimálně tolik jako v roce 2007. PGRLF si pro letošní rok navýšil plán pracovníků, který je již odsouhlasen ministerstvem. Budou sice vyšší mzdové náklady, ale celkové náklady nestoupnou, protože vidíme úspory v jiných oblastech.
* Kolik lidí plánujete vzít letos?
Pro letošní rok budeme mít zhruba deset lidí navíc.
* Jak byste zhodnotil zájem o dosavadní programy?
O dosavadní programy je pořád standardní zájem. Jediný výkyv jsme měli někdy v letech 2011 až 2012, kdy byl fond v určité finanční nejistotě. Místo žádostí za standardní půl miliardy korun jsme měli žádosti zhruba ve výši 800 milionů korun. Standardně na Podporu pojištění chodí okolo 6000 žádostí a na program Zemědělec 4500 žádostí, přičemž na Zemědělce rozdělujeme přibližně půl miliardy a na pojištění 350 milionů korun. V minulém roce fond přijal 4036 žádostí a bylo schváleno 3865 žádostí o podporu úroků z úvěrů v celkové výši 7,2 miliardy korun, přislíbené podpory představovaly 548,96 milionu korun, vyplaceno bylo 531,374 milionu korun. Letos k 30. červnu PGRLF přijal 217 žádostí o podporu úroků na úvěry dosahující 433,38 milionu korun, přislíbené podpory činily 46,8 milionu korun. Letos od 1. srpna začne fond přijímat žádosti na podporu pojištění lesních školek. Příjem žádostí bude ukončen 1. listopadu.