Jiří CHUM, moderátor
Zástupci církví dnes v poledne podepíšou smlouvy o finančním vyrovnání se státem. O vrácení majetku ale mohou církve žádat už od 1.ledna. Rychlé a bezproblémové vracení majetku církvím by měly zajistit především katastrální úřady. Hostem Radiožurnálu je proto místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Štencel, dobré ráno. Kolik evidujete v tuto chvíli žádostí o navrácení majetku ze strany církví?
Karel ŠTENCEL, místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního
Já mám k dispozici aktuální údaje o počtu žádostí jen za měsíc leden. Za únor budeme mít ty informace až na konci měsíce samozřejmě, zpracováváme ty výstupy měsíčně. Za ten den to bylo necelých 1000 žádostí. To číslo není nijak vysoké. Je to průměrně ani ne 10 žádostí na naše jedno pracoviště. Ale je to dáno hlavně tím, že v průběhu ledna se ještě všechny zainteresované strany domlouvaly na co nejefektivnějším postupu vyřizování v souladu se zákonem. Od ředitelů katastrálních úřadů mám zprávy, že v únoru již byl ze strany církví zájem o informace mnohem vyšší.
Jiří CHUM, moderátor
Jak tedy ty žádosti o vydání majetku církvím stíháte zpracovat, nezabere vám to třeba nějak významně čas pro jinou agendu?
Karel ŠTENCEL, místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního
Zatím zvládáme vyřizovat žádosti bez problému, ale to plyne už z toho, co jsem říkal z odpovědi na vaši první otázku. Ta největší vlna žádostí nás určitě terpve čeká.
Jiří CHUM, moderátor
A jak jste na to připraveni v případě, že té práce bude několikanásobně víc.
Karel ŠTENCEL, místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního
My jsme v rámci přípravy učinili, co jsme byli schopni. Udělali jsme pro to maximu. Přeškolili jsme, zaškolili jsme nejen všechny naše zaměstnance, učinili jsme maximum i ze strany školení zástupcům církví i těch hlavních osob na straně státu, čili zejména Státního pozemkového úřadu a Lesů České republiky, takže já věřím, že připraveni jsme dobře. Dovolím si takovou poznámečku, náš pan předseda motivoval naše zaměstnance tím, že říkal: To by v tom byl čert, abychom ty církevní restituce nezvládli, když jsme takhle dobře připraveni, takže zvládnout to musíme.
Jiří CHUM, moderátor
Státní pozemkový úřad se údajně právě s církvemi dohodli, že žádosti budou předkládat průběžně po celý rok kvůli plynulejšímu vyřizování. Řešili jste to tady podobně?
Karel ŠTENCEL, místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního
Český úřad zeměměřický a katastrální s církvemi žádnou takovou dohodu nemá. Ale ono to postupné podávání žádostí víceméně plyne z toho, že církve od katastrálního úřadu obdrží nejdříve část podkladů. S těmi nějak budou pracovat, budou zjišťovat, o které nemovitosti budou žádat a teprve následně budou žádat další podklady a důležité je také to, že zástupci Státního pozemkového úřadu a Lesů České republiky prozatím nemají důvod žádné poklady po nás chtít, takže se nám to nekumuluje ty žádosti. Postup podle zákona předpokládá, že stát a státní organizace, které budou vydávat ty pozemky, budou v prvé řadě pracovat s těmi podklady, které jim spolu s výzvou předloží církve. My při vydávání podkladů církvím pořizujeme elektronickou verzi těch podkladů a tu budou mít zaměstnanci Státního pozemkového úřadu a Lesů ČR k dispozici pro kontrolu toho, co jim církve předloží.
Jiří CHUM, moderátor
Pane Štencele, ČSSD podle nejnovější zprávy, kterou jsem dostal, právě požádala Ústavní soud, by předběžným opatřením zakázal podpis smluv vlády s církvemi. Mohlo by tohle pro vás znamenat nějakou komplikaci třeba už u té rozdělané práce?
Karel ŠTENCEL, místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního
Jestli tomu správně rozumím, tak ty smlouvy, které maj být dneska podepsány, se týkají finanční části toho vlastního vyrovnání. My řešíme tu naturální, takže podle mého soudu ty věci spolu téměř nesouvisí.
Jiří CHUM, moderátor
Prý máte speciální program, který umožní církvím jejich majetek dohledat. Jak to funguje?
Karel ŠTENCEL, místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního
Je to speciální internetová verze, kterou jsme upravili a připravili jak pro používání na straně zástupců církví, tak potom pro tu vlastní kontrolu těch státních organizací, jak jsem říkal Státní pozemkový úřad a Lesy České republiky, to je to hlavní. Funguje to tak, že v téhle aplikaci mají k dispozici o všechny ty zúčastněné strany, jak už naskenované, také podklady pro získání informací o tom, o který majetek by vůbec mohlo být žádáno a co je velmi důležité, jsou tam k dispozici jak platné katastrální mapy, tak spolu s nimi i historické mapy, ve kterých jsou ty původní pozemky zobrazeny a zástupci církví se mohou na základě takto spojených dvou mapových podkladů rozhodovat, jednak o tom, které ty pozemky vůbec mohou být předmětem vydání, do kterých dnes zapsaných pozemků do majetku státu ty nemovitosti zasahují, jestli bude potřeba geometrický plán, koho mají žádat o vydání, protože dneska v katastru je zapsán jako vlastník, jestli už je to tedy Státní pozemkový úřad nebo Lesy České republiky, tyhle podklady ta aplikace dává k dispozici a i ti zástupci povinných osob tuhle aplikaci mají a mohou si kontrolovat, že ty podklady, které jim církve předkládají, jsou v pořádku.
Jiří CHUM, moderátor
Místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Štencel, díky.