Karlovarský kraj – Lokalita nazvaná Rolavská vrchoviště, která leží u severní hranice Karlovarského kraje se Saskem, byla vyhlášena za novou národní přírodní rezervaci. Oblast má rozlohu kolem 752 hektarů a je ohraničena lokalitami Přebuz, Rolava a Chaloupky.
Rolavská vrchoviště se stala pátou národní přírodní rezervaci v Karlovarském kraji. Oznámila to mluvčí Krajského úřadu Jana Pavlíková. Rolavská vrchoviště získala mimořádnou ochranu hlavně díky velmi zachovalému komplexu horských rašelinišť a podmáčených smrčin s jejich typickou flórou a faunou. V oblasti jsou horská vrchoviště s řadou jezírek a charakteristickou krajinou a s porosty borovice bažinné nebo podmáčenými a rašelinnými horskými smrčinami.
„Zvláštností území jsou zbytky bývalé továrny na zpracování cínové rudy, na něž jsou vázána společenstva s unikátním výskytem hmyzu,” poznamenal krajský radní Jaroslav Bradáč (SPOZ).
Jedinečnou flóru v této oblasti Krušných hor zastupuje například bohatá populace rosnatky anglické, kyhanky sivolisté, ostřice mokřadní a šichy černé. Východní část území hostí jedinou plodnou populaci blatnice bahenní v Krušných horách. „V případě fauny je významný zbytkový výskyt tetřeva hlušce, relativně početný tady je tetřívek obecný a žije zde i bekasina otavní. Důležitá je i přítomnost netopýra velkého a střevlíka Ménétriesova, což jsou evropsky významné druhy,” konstatoval Bradáč.
Národními přírodními rezervacemi jsou v Karlovarském kraji ještě lokalita Božídarská rašeliniště, rezervace SOOS u Františkových Lázní, Pluhův bor a Kladské rašeliny. Kromě toho jsou zde národní přírodní památky Křížky ve Slavkovském lese, Lužní potok na Ašsku, Svatošské skály u Karlových Varů a bývalý vulkán Železná hůrka v Českém lese. V regionu je rovněž 40 přírodních rezervací a památek. Krušnohorská rašeliniště a mokřady ve Slavkovském les chrání i takzvaná Ramsarská úmluva.