logo Silvarium tisk

(toš)

ROČOV – V Dolním Ročově v prudkém svahu těží dřevo Lesy a.s. Území má statut ekologicky významného krajinného prvku, vyskytují se tu ohrožené druhy rostlin. Po těžbě staletých buků, které mohutným kořenovým systémem zpevňují svah, hrozí sesuv půdy, v lese vznikají nevzhledné holiny. Spolek pro obnovu Ročova proti tomuto způsobu hospodaření protestuje jednak při účasti na projednávání těžby (podle zákona o ochraně přírody a krajiny) a jednak zaslanou peticí členů Spolku a ostatních občanů.

K prvnímu kácení došlo před dvěma lety, loni nad Dolním Ročovem vznikly další tři paseky. „Požádali jsme Lesy a.s., aby těžbu ihned zastavily,” přibližuje situaci jeden z iniciátorů petice, Karel Chlouba, místopředseda Spolku pro obnovu Ročova.

Členové Spolku se na vytěžených místech sešli se zástupci České inspekce životního prostředí.

„Hrozí vysoké riziko sesuvů půdy. Před 100 lety se po velkých deštích půda nad klášterem sesunula a zavalila domy. Navíc se vymýcená místa nacházejí v biokoridoru územního systému ekologické stability. Ten je navržen odborníkem a v tomto místě je uvažována pouze těžba „výběrová” (kácení vybraných jednotlivých stromů), nikoliv těžba plošná,” zdůrazňuje.

Navíc v lokalitě roste hned několik druhů zvláště chráněných rostlin jako jsou lilie a orchideje, za jejichž zničení zákon ukládá pokutu až dva miliony korun.

„Spolu s Ondrejem Štefancem jsme chráněné rostliny zaměřili pomocí GPS,” upozornil K. Chlouba.

V neposlední řadě je těžbou narušen krajinný ráz. Jde o lesy v přírodním parku Džbán, kde by se mělo na přírodně kulturní a estetické hodnoty lesa dbát především. Vždyť krásná krajina je nejcennější deviza, kterou Ročov má.

Dle České inspekce životního prostředí je však vše v pořádku, poněvadž těžba odpovídá lesnímu hospodářskému plánu.

V loňském roce Krajský úřad Ústeckého kraje napsal společnosti Lesy a.s., že při další těžbě v tomto místě musí zažádat o výjimku z důvodu ochrany rostlin. „To se letos na jaře stalo: žádost o další kácení lesa je na stole a to v míře neskutečné: Lesy zažádaly o vykácení téměř poloviny plochy ve dvou lokalitách ve svazích nad Dolním Ročovem!” - informuje Karel Chlouba.

Vloni zastupitelstvo obce schválilo územní plán Ročova, který obsahuje všechny čtyři uvedené důvody, proč les chránit před vykácením. Podle zákona navrhuje v místě sesuvů změnu kategorie lesa z „hospodářského” na „ochranný”, a lesy „zvláštního určení” – v místě ekologických systémů. V těch kategoriích jsou pak ze zákona důležitější jiná hlediska, než je prodej dřeva. Tento závazný dokument – územní plán -je tedy porušován. Nebezpečí sesuvů je podle usnesení zastupitelstva obce nejdůležitější. Také s těžbou nesouhlasí a pověřilo starostu městyse, aby se o zákaz kácení na těchto svazích zasadil.

„Jde o svážná území, která ujíždějí. Na druhé straně jde o hospodářský les. Při dodržení podmínek by se mělo dát rozumně hospodařit,” míní starosta Václav Trylč.

„Je však třeba donutit úředníky a potažmo Lesy, aby se při hospodaření v lese respektovaly i plochy ekologického systému. Pokud se tak nestane, bude to další důkaz, že kolem ekologie se dnes jen tak žvatlá, papíruje – a „skutek utek”. Zbourámeli dům, můžeme ho postavit během jednoho roku. Porazíme-li stoletý strom, budeme čekat sto let, než vyroste stejný. Proto mimo jiné vznikla i petice, kde mohli občané protestovat proti kácení lesa v tomto místě, tímto způsobem a v tomto měřítku,” uzavírá Karel Chlouba. Protestní petice byla zaslána v termínu Krajskému úřadu v Ústí nad Labem.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě