Václav Šimek
Hasiči i lesníci varují před řáděním červeného kohouta v lesním porostu
Tachovsko OE Ani úterní déšť nezmírnil sucho, které nyní panuje na Tachovsku. Dlouhodobý nedostatek vláhy tak podstatně zvyšuje riziko požárů, v lesích nevyjímaje.
Deníku to potvrdil mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík. „Problematika lesních požárů je právě v této době aktuální," řekl Deníku a pokračoval. „Primární prevence je na návštěvnících lesa. Měli by se chovat tak, jak ukládá tzv. lesní zákon. To znamená například nerozdělávat v lese oheň, ani do vzdálenosti padesáti metrů od něj. Nekouřili, neodhazovali nedopalky, nebo nemanipulovali s otevřeným ohněm," shrnul krátce mluvčí.
Jak těžká je likvidace lesního požáru popsala mluvčí plzeňských hasičů Pavla Jakoubková. „Tyto požáry se obtížně likvidují, protože k nim zpravidla dojde v těžce přístupném terénu, kde nelze plně využít hasičskou techniku a jsou zde ztížené možnosti zásobování vodou. Navíc chování ohně v lese je nevyzpytatelné, požár se může šířit i pod zemí. Tyto zásahy jsou mnohdy časově velmi náročné a vyžádají si povolání většího množství jednotek požární ochrany," uvedla mluvčí.
Hasiči se na tento těžký zásah neustále připravují. „Lesní požár byl tématem našeho cvičení před měsícem. Pokud se týče techniky, žádnou speciální nemáme. Používáme velkoobjemové cisterny. V letním období je také v provozu letecká hlídka, která má za úkol včas varovat před požárem," sdělil ředitel tachovského územního odboru Přemysl Kosina.
Loni došlo v Plzeňském kraji k 327 požárům v přírodě, škody se vyšplhaly na milion korun. Letos dosavadních 180 požárů v přírodě způsobilo škody za 637,5 tisíce korun.
Srážky v Tachově za měsíc květen
2007 141,8 mm
2008 22,6 mm
2009 59,2 mm
2010 82,1 mm
2011 61,6 mm
2012 28,6 mm
% normálu 49%
hodnocení: silně podprůměrné
za základ měření je bráno období
1961 OE 2000 zdroj: ČHMÚ