logo Silvarium tisk

Jitka Šrámková, Petr Kozohorský

KARLOVARSKÝ KRAJ Církevní majetek vrácený v rámci restitucí začíná pomáhat obcím. Jeho vydávání však trvá. Vrácen má být do konce loňského roku, ale v plzeňské diecézi, která pokrývá Plzeňský a Karlovarský kraj, byla předána jen desetina pozemků.
Podle mluvčího Biskupství plzeňského Jána Grajcára církev získala už 550 hektarů, z toho je 275 hektarů orné půdy, 102 hektarů trvalých travních porostů, 62 hektarů lesů, celkem jde o 837 pozemků. Církev žádá o více než sedm tisíc hektarů. Budovy zatím nebyly navráceny žádné. Ještě hůře jsou na tom premonstráti z kláštera v Teplé, kteří žádají o více než osm tisíc hektarů pozemků a podle opata Filipa Lobkowicze nezískali zatím ani jeden. Věc zřejmě skončí u soudu. I když prý církev po soudech netouží, jiná cesta není. „Přitom v případě vydání bychom hospodařením s pozemky mohli zaměstnat místní lidi a opravili bychom zdejší zchátralé památky," líčí opat.
Malá rychlost při vydávání je podle Grajcára dána byrokracií, která s restitucemi souvisí. „Věříme, že všechny státní úřady a firmy se snaží postupně majetek vydat, ale je už po stanovené lhůtě," popsal Grajcár. Majetek měl být vydán do konce loňského roku. Církvím tak mohou v příštích letech vzniknout ztráty.
To hrozí podle advokáta plzeňského biskupství Jana Klaila například pozdním předáním lesů. „Existuje reálné riziko, že nám Lesy České republiky vydají holiny, které vznikly při nedávné kalamitě. Ta přitom nastala po lhůtě stanovené pro vydávání církevního majetku," popsal Klail. Státní podnik podle něj po kalamitě dřevo odveze, prodá ho a církvi zbude jen zákonná povinnost vysadit stromy a deset let je zajistit proti okusu zvěří. „A pak bude desítky let čekat, až bude z lesa nějaký užitek," popsal Klail.
Představitelé církví odhadují, že v posledních dvaceti letech na sebe obce i firmy v plzeňské diecézi neoprávněně převedly stovky hektarů pozemků tím, že nerespektovaly takzvaný blokační paragraf, který měl převodům předejít. Zhruba stovku hektarů hodlá církev bránit například v Druztové na Plzeňsku. „Věc zřejmě skončí u soudu," sdělil Klail.
V Bochově na Karlovarsku se chystají směnit s Kolegiátní kapitulou svatého Kosmy a Damiána ze Staré Boleslavi pozemky, na nichž stojí objekty někdejšího muničního skladu. Ty má církev dostat od Lesů České republiky, které je vlastní. „Zatím mám s proboštem kapituly ústní dohodu o tom, že pozemky směníme. Les za les. Týká se to asi třiceti hektarů," uvedla Miroslav Egert, starosta Bochova.
Vydání podle jeho slov takříkajíc jede, dolaďují se pouze pozemky pod samotnými budovami, které patří městu. „O areál bývalého muničního skladu máme zájem, uvažujeme o jeho komerčním využití," doplnil starosta.
Probošt kapituly a kolínský farář Libor Bulín tvrdí, že požadavkům města vyjde církev maximálně vstříc. „Děláme to všude, tak nevím, proč bychom zrovna v Bochově měli dělat výjimku," řekl probošt. Ale mluvit dnes o tom, co s kým a za co kapitula vymění, je podle jeho slov pouhým teoretizováním. „Až budou veškeré restituční nároky vydané, můžeme být konkrétnější. Ale do doby, než je budeme mít na listu vlastnictví, jsou to jen spekulace. Bochovský starosta k nám ale byl vždy vstřícný, čehož si vážíme," doplnil Bulín s tím, že restituční nároky na Karlovarsku jsou naplněné zhruba ze 40 procent. „Jsou však regiony, kde ještě plnění nároků vůbec nezačalo," dodal.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě