logo Silvarium tisk

logo.gifZdroj: Tisková zpráva Hradecké lesní a dřevařské společnosti a.s.

Dne 13. srpna 2008 uveřejnily Hospodářské noviny článek „Lesy uzavřely podezřelou smlouvu“ ve kterém se objevilo několik zavádějících tvrzení, které následně přebrala i jiná média. Představenstvo společnosti, které nyní pracuje ve složení Ing. Roman Appel, Ing. Vladimír Babka, Ing. František Dejnožka, Ing. Bedřich Foukal, Ing. Václav Mottl, Michal Sedláček a Mgr. Tomáš Vácha, pověřilo předsedu představenstva Ing. Františka Dejnožku, aby uvedl tyto chybné informace na pravou míru.

Zavádějící tvrzení: Lesy ČR přestaly budovat obchodní oddělení a smlouva s HLDS bude prodloužena až do roku 2010. Jde o zásadní názorový přemet, který přišel loni v prosinci s novým vedením Lesů v čele s Jiřím Novákem.

Reakce: Nejde o „názorový přemet“, ale o nutný postup vedení LČR, které muselo napravit chyby předchozích manažerů. Tento krok by musel udělat každý ředitel státního podniku, neboť podle zákona o státním podniku a zákona o finanční kontrole musí státní podnik zajišťovat potřeby státu účelně, hospodárně a efektivně. Varianta uzavření rámcové kupní smlouvy s HLDS byla mnohem účelnější, hospodárnější a efektivnější než nákladné zřízení a provoz vlastního obchodního oddělení, neboť s ní nejsou spojeny žádné náklady státního podniku.

Zavádějící tvrzení: Stát přichází spoluprací Lesů ČR s HLDS o stamiliony.

Reakce: Nikoliv, opak je pravda. HLDS svojí významnou pozicí na trhu, prací svých kvalifikovaných a zkušených odborníků v odvětví obchodu se dřívím, dopravní logistice, financování obchodu a správy pohledávek zajišťuje pro LČR ty nejlépe dosažitelné ceny a chrání je před vznikem nedobytných pohledávek. Současně poskytuje Lesům ČR pravidelný dividendový výnos z investice, jakého nelze dosáhnout prostřednictvím běžných nástrojů peněžního trhu. Investice LČR v HLDS je necelých 42 mil. Kč. Její průměrný čistý roční výnos za poslední tři roky dosáhl téměř 20%, přičemž za poslední rok to bylo již 41%.

Zavádějící tvrzení: Stát prodává dřevo přes soukromou firmu, smlouva má řadu nejasností a stát kvůli nim může tratit stamiliony.

Reakce: LČR prodávají HLDS pouze část dříví, a to na základě standardních kupních smluv, v nichž se cena sjednává dohodou vždy jako cena tržní. HLDS platí za dodané dříví zásadně v termínu splatnosti a jako silný a finančně stabilní odběratel tak chrání LČR před vznikem nedobytných pohledávek. V celé téměř čtrnáctileté historii spolupráce nevznikla Lesům ČR jediná nedobytná pohledávka za HLDS. Naopak mezi pohledávkami, které Lesům ČR vznikají při prodeji dříví jiným subjektům, jsou jak pohledávky po lhůtě splatnosti, tak i ohrožené a nedobytné pohledávky. Pro srovnání: Lesy Slovenskej republiky prodávají všechno dříví samy bez účasti obchodní společnosti podobné HLDS a evidují stamiliony korun nedobytných pohledávek.

Zavádějící tvrzení: Cenu dřeva od Lesů ČR si určuje HLDS, nebo je určuje konečný zákazník, nebo je určují samy Lesy ČR.

Reakce: Ceny dřeva neurčuje nikdo z výše jmenovaných. Jsou výsledkem obchodní dohody, kterou uzavírá HLDS s konečným odběratelem a jsou to vždy ceny tržní. Stejně tak jsou tyto tržní ceny obsaženy v kupních smlouvách mezi HLDS a LČR. V současnosti dosahují nejvyšší úrovně na trhu.




Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě