Správa Šumavy po tříleté pauze opět zasahuje proti kůrovci v příhraničí, aby ochránila lesy rakouských mnichů
Přes parkoviště se hrne početná skupina halasících českých dětí směrem ke klášteru Schlägl s restaurací s českým personálem i vlastním pivovarem. Jejich rodiče v době omezených možností cestování zřejmě využili příležitost a vyvezli drobotinu aspoň pár kilometrů za hranice pod horu Smrčina na rakouskou stranu Šumavy. Pod sloganem „Lyžujte v Rakousku, bydlete na Lipně" je region oblíbený nejen díky lyžařskému areálu Hochficht v zimních měsících, ale i českými letními turisty a pracujícími pendlery.
My však do Horních Rakous nepřijeli kvůli gastronomickým a sportovním požitkům, a tak se poohlížíme po muži, jehož nám v předstihu popsal ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený. „Pořád kouří a je to fakt drsnej vyjednavač," vystihl Hubený Johannese Wohlmachera. Poměrně trefně, jak si záhy potvrzujeme.
Hlavního klášterního lesníka skutečně nacházíme u popelníku před administrativní budovou premonstrátského kláštera s cigaretou v ruce. Robustní muž je oblečen v kostkované košili, vestě s kapsami a pohodlných kalhotách, ideálním oblečení pro někoho, kdo tráví značnou část pracovní doby v lese. Stejný outfit má i na fotografii v návštěvnickém centru kláštera. Při pohledu z jiného úhlu se však úbor na portrétu mění na mnišské roucho. A právě s tímto mnichem mají zástupci národního parku i ministerstva životního prostředí za sebou tři roky intenzivního, „drsnýho" vyjednávání. Téma? Šumavský kůrovec ohrožující klášterní lesy, a tedy i samotné ekonomické fungování kláštera Schlägl.
Celý článek najdete v týdeníku HROT