Příbram - Necelých devadesát dní mají majitelé nemovitostí možnost se vyjádřit vůči návrhu ministerstva životního prostředí na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Návrh dalšího CHKO v zemi zveřejnilo ministerstvo a majitelé dotčených nemovitostí dostávají do svých schránek dopisy.
Můžou vznést své připomínky, pokud si myslí, že by chráněná oblast třeba omezovala jejich podnikání či naopak je pro ochranu přírody předložený návrh nedostatečný. Na to mají čas do začátku srpna. Rozloha CHKO Brdy je 345 kilometrů čtverečních a kromě oblasti středních Brd, kterou opustí už brzy armáda, je přičleněna značná část Brd jižních.
„Hlavní důvody zpracování návrhu na vyhlášení CHKO je po zrušení Vojenského újezdu Brdy zajištění ochrany všech charakteristických společenstev Brdské vrchoviny zastoupených v reprezentativních plochách," odůvodňuje ministerstvo také svůj návrh.
Důležitá je také zonace oblasti. Ta v podstatě upřesňuje stupeň ochrany. Do III. a IV. kategorie, tedy těch nejnižších, je zahrnuta převážná rozloha oblasti. Třetí zóna je největší a je v ní i Petráčkova hora, kde hrozí těžba zlata. Čtvrtá zóna představuje zastavěná území obcí Míšov, Teslíny a obcí v jihobrdské části.
V prvních zónách, tedy v nejvyšším stupni ochrany, jsou pak prakticky všechny dopadové plochy, tedy jejich části a pak už v jižních Brdech chráněné přírodní památky a rezervace. Rozloha představuje necelá čtyři procenta. Pod první zónu spadají kromě již uvedených částí dopadových ploch části padrťských plání, Koníčku a také Třemšín a blízký Nahořov, dále pak oblast kolem teslínského kláštera, Okrouhlík u Trokavce, louky u Věšína, Pančavy a u Chynína.
CHKO sběr hub ani borůvek nezakazuje
Zveřejnění návrhu vyvolalo vesměs pozitivní reakce. Někteří obyvatelé Podbrdska se ale obávají jistých omezení. Budou mít i nadále možnost sběru hub a lesních plodů? Na to jsme se zeptali Aleny Vopálkové, ředitelky odboru zvláštní územní ochrany přírody a krajiny Ministerstva životního prostředí ČR.
„V chráněných krajinných oblastech není omezen sběr hub a lesních plodů," řekla Příbramskému deníku Vopálková s tím, že doporučuje všem podívat se na web Agentury ochrany přírody, kde jsou zodpovězeny otázky týkající se konkrétně případného CHKO Brdy a jeho režimu.
Sběr hub není omezen ani v takzvaných maloplošných chráněných územích, jako jsou například přírodní rezervace již vyhlášené v jižních Brdech a jsou součástí navrhované chráněné krajinné oblasti. Ty mají statut přírodní rezervace, takže například v PR Getsemanka lze houby sbírat.
„Pokud je území jako národní přírodní památka, je sběr zakázán a omezen je i vstup. Vstupovat se smí jen po zpřístupněných stezkách," upřesnila Alena Vopálková z ministerstva.
Vstup omezí jen munice
Co se týče přístupnosti jednotlivých oblastí, statut CHKO také neomezuje vstup. V Brdech ale musí návštěvníci přeci jen počítat s jistým omezením. Nebude se podle všeho smět vstupovat na dopadové plochy a to kvůli munici.
Třebaže armáda zbavuje újezd nevybuchlé munice, netýká se to Toku, Jordánu a ani padrťských plání. Tyto plochy si ponechá armáda pro další výcvik vlastních i policejních pyrotechniků, tudíž tam lidé potom narazí nejspíše na cedule s nápisem zákaz vstupu.
Vojákům zůstane cvičiště Brda
Vyhlášení CHKO Brdy naváže na zrušení vojenského újezdu. I tak na části brdského území zůstanou vojáci. Dělostřelci z Jinců budou mít k dispozici už ne vojenský újezd, ale Vojenský tábor Brdy. Ten už prakticky funguje na cvičišti Brda a zahrnuje střelnice pro ruční palné zbraně, dělostřelecká střelnice, trhací jámu a cílovou plochu.
Absence nových tras pro turisty
Ve zveřejněném návrhu na vyhlášení CHKO Brdy možná mnozí postrádají nové turistické trasy. Zůstaly prakticky ty původní. V navrhovaném opatření z plánu péče o rozvoj CHKO ale vyplývá, že je v plánu vymezování pěších, cyklistických, běžeckých, jezdeckých a jiných tratí, tras a stezek.
V CHKO Brdy se také po zvážení příslušnými institucemi mohou povolovat sportovní akce a stávající či nové akce pro veřejnost. Tím je třeba prezentace armády Bahna. Vyloučit ani nelze, že do budoucna vyrostou někde v Brdech nové ubytovací kapacity.
Nabízí se také otázka, kde bude sídlo správy CHKO Brdy? Víme, že se o něj ucházejí některé obce a nabízejí svoje prostory ve vlastněných objektech. Jenže sídlo správy asi vůbec nebude.
Kde bude Správa CHKO Brdy?
V brdských lesích, tedy v oblasti středních Brd, bude i nadále hospodařit státní podnik Vojenské lesy a statky ČR a proslýchá se, že toto území by zůstalo objektem důležitým pro obranu státu (ODOS). Jenže na takovém území správa CHKO nemůže vykonávat svoji funkci.
To ostatně před časem naznačil i Vladimír Kazatel, vedoucí Komise pro optimalizaci vojenských újezdů v rozhovoru z ministerstva obrany pro Příbramský deník.
„Budoucí CHKO Brdy bude mít tak velmi dobrou výchozí pozici. Pak bude možné i zvážit možnost nezřizovat vlastní správu CHKO Brdy a zvážit možnost řídit CHKO Brdy například z pozice Agentury ochrany přírody a krajiny Středočeského kraje, která se již dlouhodobě na ochraně přírody v Brdech podílí a toto území velmi dobře zná," řekl tehdy Vladimír Kazatel."