logo Silvarium tisk

Pavel Pechoušek

Správa Národního parku Šumava začala více prodávat dřevo v elektronické aukci. Výnosy z jeho prodeje jsou vyšší než v předchozích letech. Jen za letošek díky tomu správa parku vydělala o téměř milion a půl korun více, než by to mu bylo při stejném objemu dřeva loni. Prodej dřeva je navíc transparentní a efektivní.
Efektivnější, moderní, transparentní a výnosný – takový je v posledních měsících prodej dřeva, které se vytěží na území Národního parku Šumava.
Dřevo se prodává v elektronických aukcích. Zájemci o dřevo se předem bezplatně registrují na stránkách provozovatele aukce, pak s nimi správa parku uzavře smlouvu a oni mohou dražit.
Správa parku prodala letos přes elektronickou aukci zhruba 12 procent z celkového objemu dřeva, které se v šumavských lesích letos vytěžilo. V dalších měsících bude toto číslo narůstat.
„Loni jsme přes aukce neprodali ani pět procent dřeva. Příští rok bychom přes elektronickou aukci chtěli prodávat až dvacet procent dřeva, které se na území parku vytěží. Výhodou tohoto systému je i to, že do koupě dřeva se zapojuje mnohonásobně více kupců, než tomu bylo v předchozích letech,“ uvádí Jiří Kvapil, ekonomický náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava.
Aukce se konají na webových stránkách www.woodproject.cz.
Prodej zajišťuje společnost Woodproject, která má s prodejem dřeva dlouholeté zkušenosti a má ve své databázi největší množství firem, které se dřevem obchodují.
„Zájem firem je veliký. Během letošního roku jsme uspořádali přes 80 aukcí. Dřevo ze všech aukcí se okamžitě prodalo. Ke koupi mají při aukci přístup všichni a cenu nikdo nemůže ovlivnit,“ uvádí náměstek Kvapil.
Nejdůležitější je, že při aukci cena dřeva podle zájmu zájemců narůstá. „Cenový nárůst při prodeji jednoho kubíku dřeva byl přes aukci průměrně 11 procent. Přičemž vyvolávací cena při aukci byla vždy o trochu vyšší než cena dříve standardní, tedy cena, ze kterou se dříve prodávalo dřevo. Zpeněžení jednoho kubíku dřeva je tak ekonomicky velice zajímavé,“ uvádí Jiří Kvapil.
„Správa parku tak touto cestou vydělala prodejem dřeva o více než jeden milion korun více, než kdyby dřevo prodávalo po staru,“ doplňuje.
Tento systém prodeje si pochvalují i kupující. „Dnes můžeme dřevo vysoutěžit za cenu, která je pro nás přijatelná. Za tři dny ho máme k dispozici a navíc se prodává jen v malých objemech, takže se do soutěže mohou zapojit i menší firmy, které nemají obrovské množství peněz,“ uvádí Karel Salák, z firmy Holzindustrie z Chanovic na jižním Plzeňsku.
Postup, který může dnes působit logicky a samozřejmě, v předchozích letech nefungoval.
„Dříve firma uzavřela s Národním parkem Šumava kupní smlouvu na dané čtvrtletí a nakupovala za fixní ceníkové ceny,“ uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.
Hlavní problém byl v tom, že za prodej dřeva celá léta zodpovídal pouze jeden člověk, který nad sebou neměl de facto žádný dozorový orgán.
„To určitě nebyl systém, který by měl pozitivní odezvu u našich kontrolních orgánů, auditorů a ani u nás osobně,“ dodává náměstek Kvapil. Dnes je prodej dřeva součástí ekonomického oddělení a je pod dohledem vedoucích zaměstnanců ekonomického oddělení Správy NP a CHKO Šumava.
Do dnešního dne se letos v lesích Národního parku Šumava vytěžilo zhruba 100 tisíc kubíků dřeva, což je o více než 167 tisíc kubíků dřeva méně než tomu bylo loni.
„Díky tomu, že se nám včasnými a správnými zásahy podařilo zastavit kůrovcovou kalamitu, těží se v šumavských lesích podstatně méně dřeva než v předchozích letech,“ uvádí ředitel Jiří Mánek.
„V letošním roce očekáváme tržby za prodané dřevo na úrovni 130 milionů korun, v minulém roce to bylo více než 316 milionů korun,“ uvádí ředitel Mánek.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě