DOLNÍ LOMNÁ / V chráněné krajinné oblasti Beskydy se rozkládá na ploše 170 hektarů prales, který patří mezi největší v republice. Je považovaný za nejzachovanější lesní komplexy v moravské části Západních Karpat, proto je přísně chráněn jako národní přírodní rezervace. Tvoří jej především jedle a buky s porostem javoru klenu a smrku. Z dalších dřevin tam například roste jasan ztepilý, javor mleč, jilm horský nebo třešeň ptačí. Z keřů pak bez červený, zimolez černý a další.
V porostu se uchovalo několik menších lesních luk a pastvin. Prales tvoří biotop, ve kterém žije mnoho živočichů a rostlin.
Sedmikilometrová stezka
Nahlédnout do pralesa mohou zájemci díky naučné stezce Mionší, která je koncipovaná jako zhruba sedmikilometrový okruh. Je přístupná od 1. června do 15. září. Vždy však v doprovodu průvodce. Lidé se po ní mohou pohybovat pouze pěšky. Nastupují na ni v Dolní Lomné, asi 200 metrů od autobusové zastávky Matyščina louka, v ústí doliny potoka Mionší.
„Cestou po naučné stezce se turisté seznámí s mnoha pozoruhodnými původními obyvateli hor – rostlinami i zvířaty. Dozví se, jak se liší běžný hospodářský les od přirozeného, jak funguje přirozený les," přiblížil předseda Českého svazu ochránců přírody Carpathia a jeden z průvodců Richard Valko. „Poslechnou si také zajímavosti o zdejších lesích i lovcích. Zjistí, proč a jak je oblast Mionší už přes sto let chráněna před běžným využíváním lidmi," doplnil.
Prales může být někdy i nebezpečný
Za silného větru je pohyb po stezce nebezpečný. Lidem tam totiž hrozí pády stromů nebo některých jejich částí.
Třetina trasy vede po úzkých loveckých chodnících. „Proto není vhodná pro kočárky nebo lidi, kteří mají problémy s pohyblivostí," upozornil Valko.
Návštěvníci by měli na procházku volit turistickou obuv a za mokra být obzvláště opatrní.
Vstup na stezku je jen na vlastní nebezpečí. „Prohlídka trvá tři až čtyři hodiny. Domluvit se musí alespoň desetičlenná skupina. Zájemci si mohou rezervovat průvodce na telefonním čísle 734 670 950," popsal.
Do národní přírodní rezervace, mimo stezku, je vstup zakázaný. Může se do ní vcházet pouze s kvalifikovaným průvodcem ze Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy.
K tomu je však zapotřebí hned několik povolení a také patřičný důvod. „Za prohlídku se platí buď plné vstupné ve výši 60 korun, nebo snížené vstupné, které činí 30 korun," podotkl Valko.
Do Dolní Lomné se mohou turisté dostat hned několika způsoby.
Pokud se rozhodnou pro vlak, musí vystoupit na zastávce v Bocanovicích a odtud už dojít do cíle svého putování pěšky.
V případě, že pojedou autobusem, vystoupí na zastávce Dolní Lomná, Matyščina louka. Autem mohou dojet až na parkoviště v Dolní Lomné, Matyščina louka. K naučné stezce se dá dojet také na kole po cyklotrase číslo 6082.
***
Zajímavosti
Kraj kolem Mionší zájemcům vysvětlí, jak funguje přirozený les, k čemu jsou dobré suché a polámané stromy, ale i jak region osídlovali lidé, jak zdejší horalé žili, či zajímavosti o lesích i lovcích.
Nejznámějším z nich byl Bezručův „markýz Gero" (Bedřich Habsburský).
Má zásluhu na zachování původního stavu Mionší. Na jednom palouku si nechal postavit loveckou chatu.
Naučná stezka „pralesem" Mionší
* Vede okrajovými partiemi „pralesa" Mionší, který patří mezi nejzachovanější lesní komplexy v moravské části Západních Karpat a je přísně chráněn. Naučná stezka Mionší představí přírodovědné a historické pamětihodnosti slezských Beskyd.
* Naučnou stezku Mionší od roku 2014 provozuje obec Dolní Lomná formou průvodcovské služby. Tu zajišťuje Český svaz ochránců přírody Carpathia spolu s informačním centrem v Dolní Lomné.
* Stezka je přístupná od 1. června do 15. září. Prohlídky jsou každou sobotu a neděli v 9.30 a 13.00. Po objednávce také v úterý a ve čtvrtek v 9.30. Pro minimálně 10 osob je možné domluvit návštěvu i v dalších dnech. Vstupné: dospělí 60 Kč, 30 Kč pro dítě a důchodce.