Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Přemnožené srny, jeleni, daňci a další spárkatá zvěř ničí lesy v západních Čechách. Škody jdou už do stovek tisíc korun. Podle lesníků za to může systém, který povoluje soukromé honitby. Prosadit kvůli tomu chtějí nový zákon o myslivosti.
Marek ŠTĚTINA, redaktor
Srny, jeleni sika, ale i mufloni a daňci. Tisícihlavá stáda se prohánějí po lesích na Žluticku a severním Plzeňsku. Stromy ničí otíráním paroží a loupáním kůry. Ty menší pak okousávají.
Václav KONOPÍK, jednatel, Městské lesy Žlutice
Tohle je důsledek vytloukání srnčí zvěří a ten stromek je odsouzenej k zániku.
Václav SLAVÍK, starosta Žlutic /nestr./
Doslova decimuje naše nové a mladé porosty.
Marek ŠTĚTINA, redaktor
Účinnou ochranou nových porostů bývají ploty, nemohou být ale všude. Navíc stavba jednoho kilometru vyjde zhruba na 50 tisíc korun.
Václav KONOPÍK, jednatel, Městské lesy Žlutice
Když se podíváme vedle do tý oplocenky, kde jsou stromy chráněný, tak tady už je odrostlá zajištěná kultura.
Marek ŠTĚTINA, redaktor
Podle lesníků vysoké stavy zvěře záměrně udržují nájemci soukromých honiteb. Ti z regionů, které Česká televize oslovila, se k problému vyjádřit nechtěli. Většina nájemců je ale z řad podnikatelů z Prahy nebo Karlových Varů.
Václav KONOPÍK, jednatel, Městské lesy Žlutice
Nájmy v zajímavých honitbách se vyšplhají na vysoký částky. Vydražitelé těch honiteb pak mají zájem mít v honitbě za ty peníze vynaložený co nejvíce zvěře.
Marek ŠTĚTINA, redaktor
Správci lesů vidí řešení ve změně zákona o myslivosti, který by stavy zvěře ještě víc redukoval. Ministerstvo zemědělství ale nic takového neplánuje.
Hynek JORDÁN, mluvčí, Ministerstvo zemědělství
Sebedokonalejší předpisy nic nevyřeší. Za neutěšený stav jsou zodpovědní konkrétní držitelé a uživatelé honiteb.
Marek ŠTĚTINA, redaktor
Přesto už ministerstvo vyšlo lesníkům vstříc. Novou vyhláškou prodloužilo povolenou dobu jelena siky o tři měsíce. Marek Štětina, Česká televize.