Chtělo by se říct, že v Evropě nemáme o zeleň nouzi. Konec konců, 33 % povrchu je tu pokryto lesy, které se nachází na úctyhodné ploše 215 milionech hektarů. Proto ani tolik nepřekvapí, že v dřevozpracujícím průmyslu tu nachází zaměstnání kolem 2,3 milionů lidí a že celý ten byznys s lesnictvím, dřevem a jeho zpracováním generuje ročně obrat 410 miliard eur.
Jenže těmto ohromujícím číslům a sumám navzdory, jsou evropské stromy v hluboké krizi. Celkem 58 % druhů (265 druhů z 454) totiž čelí riziku vyhubení, vymizení. Šestašedesát druhů stromů je přímo kriticky ohrožených, vázaných na jednu nebo jen málo lokalit, nebo růst v arboretech.
A než si zase posteskneme nad tím, že v Amazonii je to jistě horší, zmíníme, že 56 % z těchto našich „domácích" druhů je svým výskytem endemických a nikde jinde na světě než v Evropě nerostou. Jejich ztráta by tak byla totální a nenahraditelná. Míra ohrožení stromů v tropech dosahuje jen 10 %. A přesto ty naše vytrvale ignorujeme. Protože většina z nich nemá bezprostřední produkční význam, jako třeba smrk ztepilý nebo borovice.
Celý článek najdete zde.