Plzeň 25. září (ČTK) - Přírodu v Českém lese na Tachovsku a Domažlicku budou studovat odborníci v celoevropském projektu GreenNet. Lokalita v česko-německém příhraničí se dostala mezi šest území, kde chtějí odborníci zkoumat přírodu, pomáhat ji chránit a propagovat. Projekt má také pomoci odstranit nebo zmírnit případné konflikty a střety zájmů mezi ochranou přírody a lidskou činností, například zemědělským využíváním. ČTK to řekl Ondřej Volf z občanského sdružení Ametyst, které se na projektu podílí.
Kromě Českého lesa se mezi vybraná území dostala také jižní Morava. Oblasti podél bývalé železné opony, kam byl v minulém režimu omezený přístup, představují podle Volfa historický i přírodní fenomén. V Českém lese jsou to staré lesní komplexy, původní luční společenstva, rašeliniště a další bohatství. "Přírodovědci prozkoumají například nivu Nemanického potoka, oblast bývalé Švarcavy a Pleše. Průzkumy jsou zaměřené na ptáky, rostliny, ryby i hmyz," vyjmenoval Volf. Výsledky mohou pomoci i správě chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český les.
Součástí projektu je kromě přírodovědeckého zkoumání také setkávání s místními lidmi, starosty, zemědělci, lesníky i občanskými sdruženími. Průzkum tak pomůže pojmenovat případné třecí plochy, kde se může dostat do konfliktu zájem chránit přírodu s lidskou činností - zemědělským či lesnickým využitím území. Výstupy pak mohou pomoci například k tomu, aby se CHKO mohla kvůli chráněným druhům dohodnout se zemědělci na termínech některých polních prací, vysvětlil Volf.