Očima Karla Škrabala zástupce šéfredaktora
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa utahuje personální šrouby na podřízených úřadech, které se věnují ochraně životního prostředí. Odcházející odborníci ze správ národních parků a inspekce životního prostředí, ale na Chalupově ministerstvu se šikují spolustraníci z ODS. Ekologická veřejnost to kritizuje. Co jiného než nedůvěra může panovat mezi zelenými ochranáři a modrým politikem.
Na Šumavě zase před nedávnem začaly pod vedením ekologického Hnutí Duha tréninky hlídek, které se školí na mapování činnosti dřevorubců: objevit stopu po těžké technice, vyfotit, zapsat souřadnici. Odehraje se jako loni prázdninová bitva mezi policií a ochránci přírody o právo lýkožrouta smrkového svobodně si žrát ve vybraných lokalitách? Bitva, ve které právo silnějšího zvítězilo hned a spravedlnost to pak po zbytek roku doháněla po soudech. Soudy totiž rozhodly, že blokáda byla legální, její rozhánění policisty protiústavní a ochrana přírody má přednost před hospodařením v lese. Na jedné straně sporu stojí ódéesácký matador Jan Stráský a proti němu zelení. Mávají na sebe různými odbornými posudky, posílají na sebe těžkooděnce, napadají se v médiích a trénují na střet.
Proč jedním z nejčastějších témat turistů, kteří se sjíždějí na Šumavu i kamkoli jinam, je nadávání na ochranáře, kteří jim házejí klacky pod nohy, pod kola a na horním toku Vltavy nad Lipnem i pod kánoe? Vždyť jedním z popudů k turistice a cestě třeba právě na Šumavu je láska k přírodě. Proč tyto dvě skupiny neumějí najít společnou řeč a ani tuto, teď začínající letní turistickou sezonu ji pravděpodobně zase nenajdou? Je za tím netolerance. Neochota naslouchat a hlavně zpolitizování většinou velmi složitých a odborných problémů. Mohly tyto spory vůbec zůstat a vést se u nás pouze v odborné rovině? A najít pak pouze odborná a vědecká řešení?
Mohly. Kdyby od počátku své politické činnosti jedna z největších osobností tuzemské politické scény nedokázala zpolitizovat i batůžek, snowboard, zeleninový salát či plastovou lahev. Ano, zakladatel ODS Václav Klaus určuje z pozice své síly a hlavně funkcí, které vystřídal, diskurz mnoha veřejných debat. A už dávno před dvaceti lety zpolitizoval i ochranu přírody. Byl to on, kdo udělal z ekologů a zelených největší levičáky a nepřátele lidstva. Přitom uzavíral pakty se sociálními demokraty, nechal se volit komunisty a z jeho zahraničních názorů nezčervenal jenom Kreml.
Příroda není levicová ani pravicová a kůrovec nemá žádnou politickou orientaci. Příroda pouze potřebuje ochranu. Trochu někdy proto, aby ji třeba nerozjezdili cyklisté, ale hlavně proto, aby ji najednou nesežralo nějaké obří rypadlo. Za dobu existence ODS se bohužel ukázalo, že příroda potřebuje ochranu i před touto politickou stranou.