Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Léto ještě úplně neskončilo a Češi už se začínají připravovat na zimu. Třeba prodejci palivového dřeva musejí pracovat i o víkendu, aby vyhověli všem zákazníkům.
Aneta SAVAROVÁ, moderátorka
A právě ti, kteří vytápí dřevem, si ale v nadcházející topné sezoně připlatí a podraží taky uhlí. Po mnoha letech bude naopak levnější elektřina.
redaktor
Dřevo.
Jana HORKÁ, redaktorka
Přesto, že zdražilo, stále jde o nejlevnější formu vytápění. V Česku ho využívá 300 tisíc lidí.
David TESKA, prodejce dřeva
Za kubík kvalitního dřeva dáte zhruba 1200 korun.
Jana HORKÁ, redaktorka
Zatímco dřív si lidé dřevo nechali pouze přivézt a sami si ho pak nařezali, dnes už domácnosti objednávají rovnou pytle s naštípanými poleny.
David TESKA, prodejce dřeva
Nejčastěji se kupuje tvrdé dřevo, konkrétně dub, buk a akát.
redaktor
Uhlí.
Jana HORKÁ, redaktorka
Dalších zhruba 350 tisíc domácností topí hnědým uhlím. Taky u něj se cena zvýšila a pocítil to i Tomáš Šeděnka, který si přijel pro první várku.
Tomáš ŠEDĚNKA
Přibližně ročně spálím 15 až 20 metráků uhlí a letos to bude asi o těch 40 korun na metrák dráž.
Zdeněk VEČEŘA, předseda představenstva, Ridera Bohemia
Pokud jsme vloni takový standardní druh hnědého uhlí, kterým je ořech, prodávali někde kolem 300 korun za metrák, nyní ho budeme prodávat někde kolem 330 až 350.
Jana HORKÁ, redaktorka
Pro některé lidi cena příliš vysoká. Hledají proto levnější alternativu a Česko se tak už několik let potýká s vážným problémem.
redaktor
Tady se do Česka dováží uhlí z Polska. Je až třikrát levnější než to české, je ale určeno pro spalování v elektrárnách. V malých kotlech špatně hoří a mnohem víc znečišťuje životní prostředí.
redaktor
Elektřina.
Jana HORKÁ, redaktorka
Ta patří naopak mezi nejčistší způsoby vytápění a také nejdražší. Její cena by se ale letos měla snížit, a to až o 10 %.
Jiří GAVOR, analytik, ENA
U těch domácností, které používají elektřinu k vytápění, tak ty účty se vyšplhají k 50 tisícům za rok a v tom případě ta úspora 10 %, to už jsou opravdu tisícikoruny.
redaktor
Plyn.
Jana HORKÁ, redaktorka
Tím v Česku topí nejvíc, téměř polovina domácností. Ceny plynu by měly v letošní sezoně zůstat zhruba stejné. Možná se majitelé plynových kotlů dočkají nepatrného zlevnění.
Jiří GAVOR, analytik, ENA
Sice konkurenční boj sílí, na druhé straně ty události v Sýrii a následný růst cen ropy působí negativně.
Jana HORKÁ, redaktorka
Kolik ale domácnosti skutečně protopí, bude záležet hlavně na počasí. Třeba letošní dlouhá zima, kdy byl ještě v březnu sníh, jim zvedla účty za vytápění téměř o 10 %. Redakce a Jana Horká, Česká televize.
Aneta SAVAROVÁ, moderátorka
A o kolik budou mít vyšší náklady majitelé rodinných domů? Podle energetiků podraží hnědé uhlí a dřevo o 5 %. Domácnosti, které mají kotel na hnědé uhlí, si připlatí o necelou pětistovku, a ty, které topí dřevem, pak skoro 700. Naopak majitelé peletkových kotlů vydají stejně jako vloni. Výrazně ušetří ti, kdo vytápí dům zemním plynem, elektřinou, anebo přímotopem. Podle odborného internetového portálu TZB-info by měly ceny klesnout o 5 %. Nejvýhodnější je přímotop. Ten může přinést úsporu až 2 tisíce. Tepelné čerpadlo 1100 korun. A ti, kteří se vydají sami na dřevo do lesa, uspoří až desítky tisíc korun za rok.
Barbora KLADIVOVÁ, redaktorka
Přes týden pracuje v laboratoři, o víkendu ale Petr Smítka bere do ruky pilu a vyráží do vlastního lesa pro dříví.
Petr SMÍTKA
Tadyhle nemáme co moc vybírat. Tady je v podstatě polom.
Barbora KLADIVOVÁ, redaktorka
Nejdřív očistit, nařezat, a pak odnést dřevo před usedlost. Samozpracováním dřeva ušetří Petr Smítka přes 30 tisíc korun ročně. Musí ale počítat s tím, že mu práce v lese zabere i stovky hodin.
Petr SMÍTKA
Vycházíme podle potřeby. Buď podle toho, když to dřevo potřebuju, to znamená když dojde dřevo v kůlně, což bejvá většinou už na jaře, nebo když teda zjistím, že je potřeba v tom lese nějakým způsobem uklízet.
Barbora KLADIVOVÁ, redaktorka
Potom znovu nařezat na menší polínka a uskladnit. Aby dřevo dobře topilo, musí vysychat aspoň 2 roky.
Petr SMÍTKA
Začne topná sezona, což může bejt kdykoliv, tak začnu, zatopím tadyhle v kotli a de facto vypnu na konci topný sezony. Nejideálnější by bylo prostě, kdyby člověk mohl topit elektrikou, ale při cenách dnešních nebo při dnešních cenách elektriky je to velice neekonomický.
Barbora KLADIVOVÁ, redaktorka
A tak pan Petr se svou rodinou zase na jaře vyrazí do lesa, aby připravil dříví na další zimu. Barbora Kladivová, Česká televize.