O programy lesní pedagogiky je čím dál větší zájem, někteří žáci tak vstoupí do lesa poprvé
Chrudimsko – Všichni známe lesy jako místo, kam se chodí na houby, pro dřevo nebo jen tak na procházku. Díky programům lesní pedagogiky, které připravují například Městské lesy Chrudim,sevšak lesní porosty mění na neomezeně interaktivní učebnu, v níž mohou i nejmenší děti ve školkách poznávat přírodu a procesy v ní se odehrávající.
Tyto programy jsou potřebné, neboť ze zkušeností průvodců vyplývá, že nezanedbatelná část dětí z mateřských školek se tak do lesa dostala vůbec poprvé v životě.
Celoroční program
Děti vždy vede zkušený lesník ve stejnokroji, který ve svém revíru zná pomalu každého zajíce jménem. Městské lesy Chrudim připravily celkem tři programy pro děti z mateřských i obou stupňů základních škol, které se zaměřují na smyslové vnímání lesa, na stromy a třetí dětem odhaluje lesnické povolání.
„Děti si vyzkouší jeho práci – měření stromů, sázení, na podzim jsme třeba zkoušeli ošetřovat mladé stromky, aby je zvířata neokusovala," vysvětluje vedoucí úseku rekreačních lesů Alena Vařejková. Ošetření se provádí tak, že se horní větvičky potřou speciálním přípravkem, který není toxický, ale zvěři rozhodně nechutná a je v něm dokonce přimíchaný písek, aby skřípal mezi zuby.
Městské lesy Chrudim na letošek připravily nový program Rok v lese a jak už jeho název napovídá, účastníky čekají čtyři návštěvy v každém ročním období, aby na vlastní oči viděli specifické procesy, které v lese probíhají. Děti se také seznámí s pracemi lesníků, které jsou v daný čas aktuální.
Krmení i kácení
Před dvěma týdny se tak uskutečnil jeden ze zimních běhů Roku v lese. Děti z mateřské školy si s sebou přinesly pamlsky a vlastnoručně je daly do krmelců. „Čekal na ně i dřevorubec s kompletní výbavou, aby dětem vysvětlil, proč se právě v zimě kácí stromy," poznamenává Alena Vařejková. A děje se tak proto, že v zimě jsou stromy ve vegetačním klidu, netáhnou z půdy vodu, a jejich dřevo tak není mokré. Navíc je půda zmrzlá, takže ji kola těžkých harvestorů tolik nerozdírají.
Zájem ze strany škol o programy lesní pedagogiky podle Aleny Vařejkové postupně vzrůstají. Na začátku v letech 2009 – 2010 této služby využilo jen kolik tříd, však loni již dorazilo na 960 dětí. „Překvapivě to však jsou školky spíš z Pardubicka směrem na Kutnou Horu, kde není tolik lesů, a tak se školám vyplatí vzít autobus a jet se k nám podívat," říká Alena Vařejková.
Statistika ukazuje, že největší zájem o programy je na podzim a v létě, byť zimní les také nabízí jedinečný výlet – větve bez listí odhalují skutečný tvar stromu, děti mohou v občasné sněhové nadílce stopovat zvěř a podobně.