(hs)
TŘINEC / Příměstské lesy jsou zachráněné. Dohodl se na tom v pátek ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský se starostkou Třince Věrou Palkovskou. Kromě příměstských lesů řešili také program návštěvnické infrastruktury.
„Pro obce a města, kde je znečištěné ovzduší velkým problémem, jsou příměstské lesy velmi efektivní pomocí, jak ulehčit místnímu životnímu prostředí. S paní starostkou Palkovskou jsme v rámci pracovní skupiny pro kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji prosadili, aby se obce, u kterých jsou lesy, mohly k jejich případnému kácení velmi silně a jasně vyjádřit. Zástupci resortů životního prostředí a zemědělství teď budou s reprezentanty Třince a Lesů České republiky hledat takové konkrétní řešení, které příměstské lesy ochrání před zbytečným kácením,” uvedl ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.
Starostka Palkovská se také zajímala o možnosti financování návštěvnické infrastruktury v přírodě na Třinecku. Ministr Tomáš Jan Podivínský ji ujistil, že Ministerstvo životního prostředí uveřejní do dvou týdnů výzvu na podávání žádostí o dotace. Půjde z nich postavit třeba dřevěné chodníky, přístřešky proti dešti, informační tabule, nebo stojany na kola.
„Spolupráce mezi Třincem a Ministerstvem životního prostředí je na velmi vysoké a nadstandardní úrovni. Ministr Podivínský náš kraj navštěvuje často. Jsem ráda, že s problémy, které trápí Třinec a které po vlastní ose můžeme vyřešit jen obtížně, nám vždy pomůže a přinese konkrétní výsledky,” říká starostka Třince Věra Palkovská.
Během setkání se probíralo i to, že by došlo na základě požadavku Dolní Lomné a dalších obcí k zápisu Národní přírodní rezervace Mionší do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.