CO NAPSALI SOUSEDÉ
Linec – Proti lanovce na Hraničník z české strany se ozývají hlasy z Rakouska. Martin Donat (na snímku), hornorakouský zmocněnec pro životní prostředí, v OĂ–N odmítá projekt spoukazem na to, že zasahuje do Národního parku Šumava a chráněného území, na rakouské straně pak proto, že s rozšířením budou třeba i úpravy v lyžařském areálu Hochficht, který spadá do oblasti NaturaÂ2000 a tzv. zeleného pásu Evropy. Požaduje proto přezkum vlivu navrhované stavby na životní prostředí i v Rakousku.
Podle Donata by lanovka na Hraničník zhoršila životní podmínky tetřeva v centrální oblasti jeho výskytu a projekt s jeho možným zmizením „vědomě kalkuluje”. Podle přesvědčení zmocněnce je zřejmé, že navrhované varianty mají výrazně negativní dopady na přírodu na české i rakouské straně.
Gerald Paschinger, ředitel společnosti provozující lyžařský areál na Smrčině, v OĂ–N říká, že případná výstavba lanovky v Čechách s rozšiřováním na Smrčině nesouvisí. „Plánujeme už dlouho Hraničník upravit. Je to poslední vlek v celkovém konceptu Smrčiny, který nám chybí,” uvedl. Co se týče vleku Národním parkem Šumava, jsou prý Hochficht Bergbahnen v roli „zainteresovaného pozorovatele”. Momentálně ale podle něho není zřejmé, v jakém časovém horizontu by vůbec takový projekt mohl být realizován.
Do podkladů řízení o vlivu stavby na životní prostředí mohou občané nahlížet na úřadě hornorakouské vlády.