Praha 13. května (ČTK) - Více než 15 tisíc lidí včetně známých herců, vědců a ekologů podepsalo petici nazvanou Za dobrý zákon o Národním parku Šumava. ČTK o tom dnes informovalo Hnutí Duha. Lidé v petici žádají senátory, aby přijali kvalitní zákon o NP Šumava a nedopustili jeho likvidaci. Senát na konci dubna podpořil návrh kontroverzního zákona o Šumavě v prvním kole projednávání. Učinil tak navzdory kritice vědců, ekologů i ministerstva životního prostředí.
Lidé v petici chtějí, aby senátoři změnili zákon tak, aby více chránil šumavskou přírodu, postupně rozšířil divočinu a omezil další výstavbu. K senátorům se mají podpisy dostat do konce května. Petici podpořili například textař, básník a herec Jiří Suchý, herci Ivan Trojan a Bára Hrzánová, členové činohry Národního divadla Saša Rašilov a Jiří Štěpnička, režiséři Jan Hřebejk a Olga Sommerová i miliardář a matematik Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci.
Kritici senátního návrhu tvrdí, že zákon by nechránil šumavskou přírodu, kvůli níž byl národní park vyhlášen, a jde proti zákonu o ochraně přírody a krajiny. Obsahuje podle nich i řadu právních rozporů.
Peticí chtějí také upozornit na názor několika jihočeských politiků, že by o Šumavě měli rozhodovat pouze starostové obcí v národním parku. "Šumava není majetkem obcí v národním parku, ale národním klenotem, stejně jako Pražský hrad není vlastnictvím Pražáků," řekl expert na ochranu lesů z Hnutí Duha Jaromír Bláha. Z názvu národního parku podle ekologů a vědců vyplývá, že jeho význam zdaleka přesahuje sedm obcí s celkem tisícovkou obyvatel nacházejících se na území národního parku.
Petice také žádá poslance a senátory, aby se zachovala současná rozloha území ponechaného přírodě, to je 30 procent národního parku, a postupně se rozšířila na 50 procent do roku 2030.
Naopak proti rozšiřování takzvané bezzásahové zóny se v uplynulých měsících postavilo přes 11 tisíc signatářů jiné petice, podle nichž by to vedlo k usychání až 9000 hektarů šumavských lesů kvůli problémům s kůrovcem. Za tuto petici se tehdy postavil i Senát a někteří poslanci.