logo Silvarium tisk

 

Lesníci v Praze ale i v dalších místech po celém Česku zaznamenali přemnožené mšice, které ničí jehličnaté stromy. Za nebývalým přemnožením je suché počasí a také dvě poslední teplé zimy. Stromům před záhubou pomůže kropení, dostatečná zálivka nebo speciální přípravky. Informoval dnes Václav Nejman z Lesů hlavního města Prahy.

Doslova lavina mšic smrkových parazituje na porostech smrků pichlavých. Kolonie hmyzu masivním sáním rostlinných šťáv ze starších jehlic doslova vysávají život. "Napadené dřeviny žloutnou, hnědnou, na zemi se hromadí opadané vysušené jehličí a nakonec mohou smrky, zvláště jsou-li vysazeny na vyprahlejších stanovištích s nedostatečnými možnostmi přirozené závlahy, uschnout docela," uvedl Nejman.

Zasažené dřeviny je ale možné zachránit. Kácení je podle odborníků až posledním řešením. "Větve stromů, na nichž se mšice dosud živí, je třeba opakovaně skrápět proudem vody a případně ošetřit postřikem insekticidu proti mšicím," vysvětluje odborník. Se speciálními přípravky by ale lidé měli zacházet obezřetně, zvláště s ohledem na další druhy hmyzu, třeba na včely, a také na ochranu vodních zdrojů.

"Kromě omývání a postřiku větví pak potřebují sužované stromy především pravidelné a velmi důkladné zalévání, které jim může pomoci přečkat nynější náročné letní období, kdy je najednou vysušují mšice i vysoké teploty," doplnil Nejman.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě