logo Silvarium tisk

Petr Chňoupe        

JINOŠOV, KROKOČÍN - Hluboké a krásné lesy kolem Jinošova skrývají řadu drobných památek, které dodnes vyprávějí příběhy o lidech z tohoto kraje. Jedním z nich je i kříž na kamenném podstavci asi pět set metrů od silnice, spojující Jinošov s Velkou Bíteší. Připomíná smrt hajného Jana Kaliny.

V sobotu 11. června 1914 večer Jan Kalina uslyšel z lesa výstřel. Vydal se tedy po zvuku a brzy narazil na muže, sklánějícího se nad zastřeleným srncem. Josef Pěnčík ve své knize Vzdálené světlo domova cituje zaměstnance lesní správy Josefa Koláře: „Pytlák právě toho srnce střelil, vyvrhoval ho a svazoval do kozelce s úmyslem, že ho odnese domů. Kalina chtěl pytlákovi srnce odebrat, avšak narazil na tvrdý odpor, při němž došlo k potyčce. Nakonec srnce vybojoval, hodil si ho na záda a se svou puškou na rameni odcházel. Odebrat zbraň pytlákovi se hajnému nepodařilo. Pytlák z obavy, aby nebyl prozrazen, hajného zezadu zastřelil a zmizel.” Mrtvého ráno našli lidé z Krokočína a jak píše Josef Pěnčík, na místo dorazil náměšťský lékař Dreuschuch, který už mohl konstatovat jen smrt. Pohřeb mrtvého hajného se konal 14. června na jinošovském hřbitově. Smrt hajného se samozřejmě vyšetřovala, ale pár dní na to zastřelili v Sarajevu Františka Ferdinanda a na konci července začala válka. Případ Jana Kaliny se ztratil ve všeobecném chaosu, říkalo se, že jméno vraha zná pouze jinošovský farář Alois Blaha, kterému se měl vyzpovídat. V roce 1922 se pak v časopise Československé lesnicko-lovecké listy objevil krátký článek, ve kterém se píše: „Několik dní nato byl pak zastřelen v revíru jinošovského hajný Kalina, který zanechal po sobě čtyři nezaopatřené děti a ženu. Po pachatelích nebylo ani stopy. Z vraždy byl podezřelý Marek z Krokočína, což je známé hnízdo pytláků. Byl zatčen, ale opět propuštěn pro nedostatek důkazů. Asi před měsícem byl v lese revíru jinošovského známý náruživý pytlák Matoušek ve společnosti ještě dvou jiných pytláků. Při dělení kořisti vznikla váda, při níž byl Matoušek obviněn z vraždy hajného Kaliny. Hned potom byl zatčen a dodán do vazby krajského soudu v Jihlavě. Kromě toho byli ještě jiní tři podezřelí pytláci zatčeni.” Jak to s Matouškem nakonec dopadlo, se nám nepodařilo zjistit, ale Josef Pěnčík v již zmiňované knize tvrdí, že „Tajemství Kalinovy smrti nebylo nikdy objasněno.”

Na místě, kde byl hajný Kalina zavražděn, stojí dnes zmiňovaný křížek s tabulkou s tímto nápisem: V těchto místech byl zákeřně zastřelen pytlákem 11. 6. 1914 Jan Kalina lesní hajný.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě