Magda Vránová
Olomoucký kraj – Stovky kubíků dřeva mizí v posledních týdnech z lesů v Olomouckém kraji. Zloději stromy nejen sami kácejí, stále častěji si odvážejí smrkovou kulatinu, kterou si těžební společnosti připravily v blízkosti lesních cest k odvozu.
Starosti s nadcházející topnou sezonou a co nejlevnějším dřívím na topení řeší mnozí z obyvatel v kraji. Někteří si ale jednoduše přisvojí to, co najdou v lese už pokácené a připravené k odvozu. O patnáct kubíků dřeva tak připravil neznámý zloděj majitele lesního porostu v Domašově u Šternberka. Během jediné noci odcizil zpracovanou smrkovou kulatinu o délce čtyři metry. „Dřevo zmizelo z tamní lokality „Na heně”. Těžební společnost škodu vyčíslila na třicet tisíc korun,” řekla k případu krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.
Mnohem větší krádež smrkové kulatiny od začátku tohoto týdne vyšetřují policisté v Jindřichově na Šumpersku. Také tam stačilo zlodějům k rozsáhlé krádeži jen pár hodin. Firma zabývající se těžbou dřeva si na volně přístupné svozové místo u polní cesty v lokalitě nazývané Labe uložila desítky kubíků. „V době od pondělního dopoledne do úterního rána ukradl neznámý pachatel z tohoto místa hned šedesát kubíků smrkové kulatiny v délkách čtyři metry a o průměrech od 18 do 55 centimetrů. Těžební společnosti tím způsobil škodu 144 tisíc korun,” popsala jednu z nejrozsáhlejších krádeží dřeva za poslední týdny Marie Štrbáková.
Zloději velmi často dřevo kradou ze soukromých lesů, jejichž majitelé nemají k dispozici tolik zaměstnanců a techniky ke zpracování a odvozu kulatiny jako větší těžební společnosti. Ty se snaží krádežím předejít právě co nejrychlejším odvozem zpracovaného dřeva z lesa a zvýšeným dozorem v lesních porostech. „Důležitou prevencí krádeží je osobní přítomnost revírníků v lese, rychlý odvoz a používání závor na lesních cestách,” popsal účinná opatření mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.
Nelegální těžbu pracovníci Lesů ČR podle něj zjišťují nejčastěji v době topné sezony. „Každoročně na území celé republiky zloději odcizí několik stovek kubíků dřeva. Ke krádežím dochází zejména v lokalitách v blízkosti velkých aglomerací, v okolí chatových oblastí a také v místech s vyšší nezaměstnaností,” upřesnil Zbyněk Boublík s tím, že zájemci o dříví na topení mohou využít možnost nákupu formou takzvané samovýroby.
S Lesy ČR lidé uzavřou smlouvu na koupi vyznačeného dříví, které je určeno k topení. „To si mohou sami pokácet a zpracovat. Cena se odvíjí od druhu dřeviny, pohybuje se v řádech stokorun za kubík,” dodal Zbyněk Boublík. V Olomouckém kraji státní lesy každoročně prodají na samovýrobu až dvacet tisíc metrů krychlových dřeva.